Gdzie Nowy rok wita się z karabinem w dłoni? Gdzie zamiast szampana świętuje się z kiścią winogron? Dlaczego Times Square stał się głównym miejscem imprez Sylwestrowych? Dowiedz się, jak ostatni dzień roku obchodzą mieszkańcy innych krajów!

Brazylia

Brazylijski Sylwester przyciąga każdego roku tłumy turystów. Najgłośniej witany jest Nowy Rok na plaży Copacabana. O północy odbywa się pokaz fajerwerków. Miejscowi wykonują taniec candomble, wprowadzają się w trans, składają ofiary bogini morza Yemanji. Tradycja ta pochodzi z wierzeń i praktyk czarnoskórych niewolników. Brazylijczycy wierzą, że biały strój tego dnia zapewni im pomyślność i szczęście na kolejny rok, a czerwona bielizna – miłość.

Chiny

Chiński Nowy Rok to wielkie święto celebrowane aż przez 15 dni, z czego pierwsze trzy są wolne od pracy. Każdy rok przybiera nazwę zwierzęcia. 2016 rok rozpocznie się w Chinach 8 lutego i będzie pod znakiem Małpy. W czasie Nowego Roku mieszkańcy Państwa Środka dekorują swoje domy, wieszają na ścianach ozdoby i czerwone kartki z życzeniami oraz obdarowują się prezentami. Tradycją jest już strzelanie petardami, w celu odstraszania złych duchów.

Dania

Duńczycy witają rok tłukąc talerze o drzwi swoich sąsiadów i bliskich. Im więcej znajdzie się rano stłuczonych naczyń, tym więcej ma się prawdziwych przyjaciół. Ostatni dzień roku spędza się z rodziną, wieczorem wspólnie wysłuchuje się przemówienia królowej Małgorzaty II oraz hymnu narodowego po czym spożywa się uroczystą kolację. Przed północą wychodzi się na zewnątrz i wita Nowy Rok z bliskimi odpalając sztuczne ognie i składając sobie życzenia.