Pierwsze wrażenie jest niebywale ważnym elementem zawarcia każdej znajomości. Jest istotne do tego stopnia, że może zadecydować o losach przyszłej przyjaźni, związku, pracy, kontraktu, zawarcia umowy itd. Dlatego powinniśmy przywiązywać do niego dość dużą wagę.
Podstawową rolę w tworzeniu pierwszego wrażenia odgrywa efekt pierwszeństwa, który w skrócie mówi o tym, że dużo łatwiej zapamiętujemy to, co dzieje się na początku. Dodatkowo dużo trudniej jest zmienić taki wizerunek, który zapadł w pamięć na początku, gdyż ludzie wolą wierzyć w to, co jest stałe i wcześniej poznane. W ten sposób tworzymy pewną iluzję komfortu. Dlatego tak trudno jest często zmienić pierwsze wrażenie, pomimo kolejnych odpowiednich działań czy zachowań.
Kolejnym mechanizmem, który stoi za siłą pierwszego wrażenia, jest efekt aureoli. Jeśli na pierwszym spotkaniu zobaczymy uśmiechniętą, miłą, uprzejmą osobę, to z pewnością pomyślimy sobie o niej również jako o inteligentnej, błyskotliwej, ułożonej, w szczęśliwym związku, z pasją itd. Po prostu podświadomie tworzymy obraz danej osoby i zauważamy tylko te cechy, które pasują do wizerunku, który stworzyliśmy na początku. Powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę na nasze gesty, słowa czy zachowanie w nowym towarzystwie, jeśli zależy nam na wywarciu odpowiedniego pierwszego wrażenia.
Pewność siebie i spontaniczność
Te dwie cechy są bardzo ważne w nawiązywaniu pierwszego kontaktu, bo to one głównie decydują o naszej atrakcyjności. Informacje tutaj przekazujemy głównie niewerbalnie. Nie wyglądamy zachwycająco, kiedy się garbimy, dlatego najlepiej jest utrzymać wyprostowaną, stabilną i otwartą postawę. Duże znaczenie może mieć również szybki, zdecydowany krok, który nadaje nam pewności siebie. Nie można także zapomnieć o pewnym uścisku dłoni. Jest to do tego stopnia ważny element, że może zadecydować o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. W momencie podania tzw. mokrej ryby – czyli spoconej dłoni, z ledwo wyczuwalnym uściskiem, możemy już być na przegranej pozycji.
Mimikra
Kolejnym ciekawym aspektem pierwszego wrażenia jest mimikra. W biologii jest to upodabnianie się zwierząt niegroźnych do tych jadowitych gatunków. Natomiast w psychologii mechanizm jest trochę inny, ale też polega na upodabnianiu się. Upodabniamy się do kogoś przez sposób mówienia, gesty, nasze zachowanie czy słownictwo. W ten sposób wzbudzamy w innych większą sympatię. Badania potwierdzają, że postrzegamy innych, podobnych do nas ludzi, jako milszych i bardziej sympatycznych. Na pewno każdy z nas pamięta taką sytuację, kiedy poznawaliśmy kogoś i dowiadywaliśmy się, że ta osoba słucha dokładnie takiego samego zespołu jak my albo interesuje się tym samym zagadnieniem. Wzrost zaufania i sympatii do tej osoby jest w tym momencie czymś automatycznym. Podobnie dzieje się w przypadku naśladowania sposobu mówienia i gestów naszego rozmówcy. Co ważne – nie mamy być odbiciem lustrzanym drugiego człowieka, powinno to odbywać się w naturalny sposób.
Koncentracja na Ty
Lubimy, kiedy inni koncentrują na nas swoją uwagę. Podstawowym elementem skupienia uwagi na rozmówcy jest odpowiednie słuchanie drugiej strony. Dobrym sposobem na wywarcie odpowiedniego pierwszego wrażenia jest zwracanie szczególnej uwagi na treść wypowiedzi naszego rozmówcy. Najlepiej przez nawiązywanie do wcześniejszych wypowiedzi partnera oraz przez aktywne słuchanie. Aktywne słuchanie to bardzo ważne narzędzie służące do kreowania odpowiednich kontaktów, a w tym wywierania dobrego pierwszego wrażenia. W wielkim skrócie polega ono na zapewnianiu drugiej osoby, że jej słuchamy. Dobrym rozwiązaniem jest parafrazowanie wypowiedzi drugiej osoby albo po prostu powtarzanie pewnych kwestii. Język niewerbalny również odgrywa przy tym niebagatelną rolę. Potakiwanie czy odpowiedni uśmiech we właściwym momencie potrafi zapewnić naszego rozmówcę, że jest słuchany.
Kontakt wzrokowy
Kontakt wzrokowy jest bardzo ważnym elementem w tworzeniu odpowiedniego pierwszego wrażenia. Brak kontaktu wzrokowego potrafi bardzo utrudnić komunikacje, a zbyt intensywne wpatrywanie się w oczy drugiego człowieka jest bardzo nieprzyjemne. Potrzebujemy tutaj odpowiedniego wyważenia. Psycholodzy mówią, że około 60-70 proc. czasu trwania rozmowy z drugą osobą powinniśmy spoglądać jej w oczy. Sprawiamy wtedy wrażenie skupienia, jesteśmy autentyczni, ale też nie przytłaczamy drugiej osoby zbyt intensywnym spojrzeniem.
Wygląd zewnętrzny
Oczywistością jest, że inni oceniają nas na podstawie naszego wyglądu. Nasz ubiór, nasza sylwetka, fryzura, a nawet zadbana cera świadczą o nas samych. Inni ludzie wyciągają przeróżne wnioski na nasz temat na podstawie naszego wyglądu. Z tego właśnie powodu powinniśmy dbać o nasz wygląd.
Pamiętaj, że masz tylko jedną szansę, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie!