“Beksińscy. Portret podwójny” Magdalena Grzebałkowska
Kama Zboralska, dziennikarka, promotorka sztuki
Poznałam artystę, kiedy był już po tragicznych przeżyciach. Miał niezwykłą osobowość (w tym różne dziwactwa, do których się przyznawał) oraz coś ujmującego w zachowaniu. Erudyta, można było porozmawiać z nim na każdy temat. I choć mówił, że jest zamknięty potrafiliśmy prowadzić długie telefoniczne rozmowy. Książka jest bardzo dobrze napisana, przybliża tragiczne losy ojca i syna. Ta niezwykła biografia dwóch silnych indywidualności mówi o miłości i samotności, o oczekiwaniach i rozczarowaniach, o tym, że w życiu nic nie jest jednoznaczne. Podczas jednego ze spotkań powiedział, że raz był zadowolony z faktu, że nie żyje już jego żona. To było zaraz po samobójstwie ich jedynego syna.
“Złote raczki drżą” Olga Waliszewska
Aleksandrę Waliszewską znam od lat, śledzę jej dokonania od czasu słynnych autoportretów. Jestem pod wrażeniem jej sztuki i ostatniej książki. Pełne tajemnicy mroczne rysunki świetnie oddają ciemną stronę ludzkiej psychiki. “Złote rączki drżą” to wyrafinowana estetycznie publikacja z ponad stu pięćdziesięcioma pracami Aleksandry Waliszewskiej. Dopełnieniem książki są wywiad z artystką i opowiadanie specjalnie napisane przez Szczepana Twardocha. Poza tym teksty znanych osobowości ze świata sztuki, filmu i muzyki przygotowali m.in.: Joan Cornella, Warren Ellis, Allison Schulnik, Wiktor Skok, David Tibet i Athina Rachel Tsangari.
“Unikanie stanów pośrednich” koncepcja naukowa i redakcja:
Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała
Książka o Andrzeju Wróblewskim – wyjątkowym artyście, który fascynuje nie tylko kolejne pokolenia twórców. Także i mnie:). Ostatnia wystawa w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej dowiodła po raz kolejny, że jest to artysta wybitny. W “Unikaniu stanów pośrednich” – monografii tego wielkiego polskiego malarza, na 752 stronach można zobaczyć 864 ilustracji oraz odkryć niepublikowane lub nieznane wcześniej prace oraz jego teksty i opisy zagranicznych podróży, w tym znaną do Jugosławii, która zapoczątkowała serię “nagrobków”. Praca zbiorowa, teksty autorstwa m.in. Magdaleny Ziółkowskiej, Wojciecha Grzybały, Agnieszki Szewczyk, Borisa Budena, Ewy Skolimowskiej.
Zdjęcie w tle: Marcin Mikołajczak “Marzyciel”, technika mieszana na płótnie, 60 x 80 cm, 2015 r. udostępnione dzięki uprzejmości galerii www.artpower.pl