Święta za pasem, najwyższa pora zastanowić się, jakimi prezentami obdarować najbliższych? Zadanie wydaje się proste, bo wystarczy przypomnieć sobie jakie pasje mają nasi bliscy i gotowe! Tata uwielbia motoryzację, więc moglibyśmy wręczyć mu np. kluczyki do nowego BMW 7, a mama pasjonuje się malarstwem XX wieku, więc chcielibyśmy udać się na aukcję do Agra-Art lub Polswissart. Pojawia się jednak zasadniczy problem… nie mamy miliona w portfelu. Jak wiec uszczęśliwić najbliższych nie wydając fortuny na prezenty?

Odpowiedź jest prosta. Wybierzmy książki! Będzie to najlepsze rozwiązanie. Jeśli nie stać nas na obraz Nowosielskiego lub nowe auto, możemy wybrać książki o sztuce lub album o motoryzacji z najpiękniejszymi zdjęciami. To świetna alternatywa dla drogich prezentów. Czytanie wywołuje emocje, rozwija nas, poszerza nasz światopogląd, pozwala przenieść nas do innej rzeczywistości. Same książki są estetyczne, pięknie pachną, możemy dzielić się nimi z bliskimi lub postawić na półce, dzięki czemu będą przypominały o historiach w nich ukrytych.

Wyniki najnowszego raportu “Świąteczne zwyczaje konsumenckie w Polsce i Europie” firmy Deloitte wykazują, że książki są najbardziej pożądanymi prezentami wśród dorosłych Polaków (dla 46 proc.). Podobne preferencje mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Danii. W Polsce, na drugim miejscu najbardziej oczekiwanych prezentów znalazły się pieniądze, dalej kosmetyki, biżuteria i ubrania. A co większość z nas zamierza kupić bliskim? Książki! Takiej odpowiedzi udzieliło 44 proc. Polaków. Książki są też najpopularniejszym prezentem kupowanym w Polsce dla nastolatków w wieku od 12 do 18 lat. Natomiast wśród prezentów dla dzieci poniżej 12 lat, znajdują się na drugim miejscu. Gry konstrukcyjne wyprzedziły je o zaledwie 1 p.p.

Wiemy już, że książki są niekwestionowanym liderem wśród prezentów świątecznych, pozostał teraz trudny wybór spośród tysięcy publikacji. Spieszymy z pomocą i przedstawiamy zestawienia najlepszych pozycji wydanych głównie w 2015 roku. Znajdziecie wśród nich nie tylko lekkie i przyjemne lektury na świąteczne wieczory ale i mroczne, trzymające w napięciu, po których nie będziecie mogli zasnąć! Prezentujemy też albumy dla miłośników estetyki, poradniki dla hobbystów, książki kucharskie dla szukających zdrowych inspiracji, kreatywne kolorowanki dla dorosłych oraz piękne, mądre, rozwijające wyobraźnię książki dla dzieci. Życzymy zaczytanych świąt!