Współcześnie wydawane książki dla dzieci są nie tylko mądre, ale też estetyczne i piękne. Wydawcy przykładają ogromną wagę do wizualnej strony publikacji, które często stają się małymi dziełami sztuki. Jeśli fascynuje Cię ilustracja lub jeśli chcesz rozbudzić w swojej latorośli miłość do książek, odwiedź koniecznie wystawę “Czy tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Od 20 lutego do 8 maja w Zachęcie odbywa się wystawa “Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”. W wystawie bierze udział 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich rozpoznawalni w Polsce i na świecie zdobywcy krajowych i międzynarodowych nagród. Są też tacy, w których kuratorzy dostrzegają potencjał i wierzą w ich dalszy rozwój. Każdy z nich tworzy ilustracje z największą pasją, które stają się pierwszym kontaktem dziecka ze sztuką. Artyści biorący udział w wystawie: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski.

Składająca się z trzech części wystawa ma angażować najmłodszych widzów, pobudzać ich kreatywność, aby sami poczuli się jak artyści.  W pierwszej części dzieci dowiadują się, czym jest ilustracja oraz mają okazję sprawdzić się jako ilustratorzy. W drugiej— wchodzą w świat książki, w którym ilustracje stają się scenografią interaktywnego labiryntu. Trzecia część to wielka czytelnia, gdzie można spotykać się oko w oko z ilustratorami i ich dziełami. Dzieci zwiedzające wystawę mogą skorzystać z kreatywnego zeszytu z zadaniami, dzięki którym utrwalą wiedzę o ilustracji i odkryją ukryte tajemnice. Wystawie towarzyszy bogaty program warsztatów skierowany zarówno do dzieci, jaki i dorosłych.

Więcej informacji o wystawie znajdziesz tutaj.