Wojsko syryjskiego rządu podejmuje próby zdobycia pozostałych stref Aleppo, znajdujących się w rękach rebeliantów.  Mieszkańcy miasta są w ogromnym niebezpieczeństwie.

Katastrofalna sytuacja humanitarna, której byliśmy świadkami na przestrzeni minionych  miesięcy uległa pogorszeniu w ciągu paru ostatnich dni, kiedy przerażeni mieszkańcy znaleźli się w potrzasku sił rządowych, rosyjskich nalotów i ugrupowań rebeliantów, publikujących na Twiterze desperackie prośby o pomoc i pożegnania z bliskimi.

W wyniku walk prowadzonych w ostatnich miesiącach, z niegdyś tętniącego życiem regionu Syrii pozostały tylko gruzy ogarnięte chaosem. Rosja ogłosiła koniec działań wojskowych potwierdzając wygraną, wnioski o zawieszenie broni między rządem i siłami rebeliantów zostały złożone, a proces ich akceptacji przez Organizację Narodów Zjednoczonych odbywa się właśnie teraz.

W obliczu tak przytłaczających sytuacji, odczuwamy bezradność. Spływające do nas informacje prawdopodobnie będą jeszcze bardziej pesymistyczne. Jednak to właśnie my, jako osoby mające ogromne szczęście, aby żyć w bezpieczeństwie, jesteśmy zobowiązani do zrobienia tego co tylko możemy. A realne sposoby na pomoc istnieją.

Większość z nich opiera się na wsparciu finansowym organizacji działających bezpośrednio w Aleppo i jego okolicach. To oczywiste, że nie każdy ma ogromne oszczędności, jednak nawet małe, ale za to bardzo istotne wsparcie dla tych organizacji pozwoli na doraźną pomoc w tak tragicznej sytuacji jak ta w Syrii.

1. Wesprzyj organizację the White Helmets

karam-al-masri-getty-images2

Prowadzona przez Raeda Al-Saleh miejscowa organizacja prowadząca akcje poszukiwawczo-ratownicze w kontrolowanych w przez rebeliantów częściach Syrii, w tym także Aleppo, uratowała dziesiątki tysięcy rodaków wyciągając ich z gruzów, zbierając środki na protezy i wspierając rodziny poległych.

Krytycy organizacji twierdzą, że ukrycie prowadzi ona misję polityczną, wspierając zmianę reżimu i władzy, która doprowadzić do rozwoju przemocy. Jednak teraz, to właśnie oni ratują życie, a ta kwestia jest najważniejsza.

Możesz przekazać środki na ich stronie.

2. Wesprzyj Lekarzy bez Granic

omar-haj-kadour-getty-images

Międzynarodowa pozarządowa organizacja niosąca pomoc medyczną wciąż działa na terytorium Syrii, zapewniając sprzęt, zapasy leków, w miarę możliwości personel oraz pomoc w jednostkach medycznych, które zostały zniszczone w wyniku wojny.

Pieniądze możesz podarować za pośrednictwem tej strony.

3. Wesprzyj organizację the Syrian American Medical Society

spencer-platt-getty-images

The Syrian American Medical Society prowadzi tysiące działań medycznych w całej Syrii oraz krajach, do których trafiła największa liczba uchodźców. W 2015 roku opiekowali się niemal trzema milionami Syryjczyków.

Środki możesz ofiarować tutaj.

4. Wesprzyj Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC)

karam-al-masri-getty-images3

IRC wspiera ludzi uciekających przed konfliktami i wojnami na całym świecie, w tym także syryjskich uchodźców.

Na tej stronie znajdziesz informacje o tym, jak możesz ich wesprzeć.

5. Wesprzyj organizację Save the Children

karam-al-masri-getty-images

Save the Children współpracuje z dziećmi przesiedlonymi i uchodźcami oraz ich rodzinami dotkniętymi konfliktem.

Tutaj przeczytasz więcej o ich działaniach i wsparciu, którego możesz udzielić.

Źródło: http://www.upworthy.com/