Niezapomniani, gdyż tworzyli jedne z bardziej ciepłych, a zarazem nostalgicznych wspomnień artystycznych Polski XX wieku – Marian Hemar i Fryderyk Járosy – to bohaterowie najnowszej książki Anny Mieszkowskiej „Mistrzowie kabaretu”. Mimo bezdyskusyjnych zasług dla kultury Polski nie mają należnego sobie miejsca w kanonie literatury, ani w historii. Satyrycy, autorzy piosenek, konferansjerzy. Określani słowem „kabareciarze”. Ale to oni kradli serca kobietom. Bo jeśli mężczyzna potrafi rozśmieszyć i rozbawić kobietę, to połowa drogi do jej serca już za nim…

Marian Hemar, poeta, tekściarz i Fryderyk Jarosy – reżyser, aktor pochodzenia węgiersko-austriackiego. Królowie życia i dobrego humoru. Królowie przedwojennego kabaretu. Nazywani przez Kazimierza Krukowskiego doktorami humoris causa kabaretologii.

mistrzowie_srodek2

Piosenki Marianie Hemarze wciąż nucą nowe pokolenia. Kto nie słyszał nigdy „Chciałabym i boję się”, „Czy pani Marta jest grzechu warta”, albo „Wąsik, ach ten wąsik”? Ostatnio ich piosenki przypomniała niezrównana Magda Umer. Nawet tytuł jej wydanej jesienią, niemalże równocześnie z premierą książki, płyty – „Bezsenna noc” pochodzi z piosenki, do której słowa napisał Hemar, jest dowodem nieustającej aktualności i zapotrzebowania na podobne wzruszenia. A na płycie aż „cztery Hemary” – jak mawia artystka.

Kim byli, mało znani wcześniej w Warszawie, Marian Hemar i Fryderyk Járosy? Jak trafili do stolicy? Jak przebiegała ich kariera? Co się z nimi działo w czasie drugiej wojny światowej? Czemu tak odmiennie potoczyło się ich życie na emigracji?

mistrzowie_srodek1

Autorka odsłania zaskakujące fakty z ich życia, często niełatwą prawdę, m.in. o zawiedzionych miłościach, zdradach, podwójnym życiu, nawet bigamii, plagiatach, trudnych negocjacjach z pracodawcami… i coraz bardziej szorstkiej przyjaźni. Kreśli także obraz życia polskiej powojennej emigracji w Londynie oraz gwiazd ówczesnej estrady, takich jak: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Renata Bogdańska-Anders.

Swoistą lekcją kultury, biegłości posługiwania się słowem i niezrównanej retoryki są obszerne fragmenty listów z czasu współpracy Mariana Hemara z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, kierującym wówczas pracą Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.  Na docenienie zasługuje także unikalna oprawa graficzna, która dzięki materiałom ze zbiorów prywatnych samej autorki, ale i graficzki Maryny Wiśniewskiej daje oryginalny, barwny obraz tamtych lat.

Konkurs

mistrzowie-kabaretu-marian-hemar-i-fryderyk-jarosy-b-iext45042176Jeśli chcesz zatopić się w lekturze fascynującej opowieści o najwybitniejszych twórcach przedwojennej i powojennej emigracyjnej rozrywki, weź udział w konkursie i wygraj książkę “Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Jarosy” wydaną przez Wydawnictwo Zwierciadło. 

Jak ją zdobyć?

W komentarzu poniżej opowiedz zabawną sytuację z Twojego życia, która mogłaby być tematem skeczu.

Czekamy na zgłoszenia do 31 grudnia. Nagrody powędrują do autorów trzech najciekawszych odpowiedzi. Powodzenia!

 

Zobacz też:

7 powodów zdrowotnych, dla których warto się śmiać