Dla części studentów sesja egzaminacyjna dopiero się zaczęła. Inni mają ją już niemal za sobą. Wszyscy natomiast myślą już o słonecznych wakacjach i czasie spędzonym w gronie przyjaciół. Podobnie jak do egzaminów, również do wyjazdu warto odpowiednio się przygotować. Do walizki powinniśmy spakować nie tylko krem do opalania, ale również odpowiednią polisę, która zabezpieczy nas również przed konsekwencjami zdarzeń znacznie poważniejszych niż nadmiar promieni słonecznych.
Sprawdź hotel i touroperatora
Wakacje przede wszystkim kojarzą się z wypoczynkiem. Mając za sobą trudy sesji egzaminacyjnej, jak najszybciej chcemy wyrwać się z miasta i zostawić za sobą wszelkie obowiązki i zmartwienia. Zanim jednak będzie to możliwe, warto dobrze zaplanować wypoczynek, tak by zminimalizować ryzyko ewentualnych zagrożeń. Przed wyborem konkretnej oferty wycieczki czy hotelu powinniśmy sprawdzić opinie na ich temat. Co roku dochodzi bowiem do prób oszustw, nieraz okazywało się również, że biuro podróży bankrutowało w trakcie wyjazdów, zostawiając swoich klientów bez pomocy. Danych na temat touroperatorów możemy szukać np. w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Warto również zajrzeć do baz dłużników, takich jak Krajowy Rejestr Długów. W ten sposób unikniemy skorzystania z niepewnej oferty. Dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym nas od strony finansowej jest też dokonywanie płatności za pomocą karty płatniczej. Jeśli usługa, za którą zapłacimy w ten sposób, nie zostanie zrealizowana lub jej poziom będzie rażąco odmienny od tego z umowy, łatwiej odzyskamy pieniądze. Gdy hotel czy biuro turystyczne będą utrudniać zwrot pieniędzy, pomoże nam bank, który na podstawie dostarczonych dokumentów cofnie operację w ramach funkcji chargeback.
Wakacje w Polsce…
Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, nie możemy oczywiście zapominać o zdrowiu. Jeśli wybieramy się na wakacje w kraju, powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednią polisę NNW. Osoby przezorne lub np. regularnie uprawiające sport, niejednokrotnie mają już takie ubezpieczenie. Wielu studentów korzysta też z ubezpieczeń oferowanych przez uczelnie w ramach polis grupowych. W takim przypadku przed wyjazdem warto dokładnie przyjrzeć się umowie i sprawdzić, w jakich sytuacjach jesteśmy chronieni. Gdy na wakacjach planujemy uprawiać sport i dojdzie w tym czasie do wypadku, ubezpieczyciel może w niektórych sytuacjach odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to takich dyscyplin jak np. akrobacje motorowe lub motorowodne, górskie spływy wodne, nurkowanie, wspinaczka czy speleologia, czyli sportów o podwyższonym ryzyku. W ich przypadku potrzebne może być dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli natomiast nie mamy jeszcze polisy, przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres zdarzeń, od których chcemy być chronieni oraz sumę ubezpieczenia, która zostanie nam wypłacona w razie wystąpienia danego zdarzenia i pozwoli nam na pokrycie w całości lub części poniesionych kosztów. Kierowanie się jedynie niską ceną może sprawić, że kiedy dojdzie do wypadku, trudno będzie nam uzyskać odszkodowanie (w związku z dużą liczbą wykluczeń), a jeśli nawet zostanie ono wypłacone, to nie będzie wystarczające, bo suma ubezpieczenia w naszej polisie była zbyt niska.
Zagraniczny must have
Jeśli wyjeżdżamy za granicę, podstawowym zabezpieczeniem jest karta EKUZ. Trzeba jednak pamiętać o jej dwóch ograniczeniach. Po pierwsze, działa jedynie na terenie Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie oraz Islandii. Po drugie, gwarantuje bezpłatne świadczenia tylko w takim stopniu, w jakim są one darmowe w danym kraju. Tymczasem np. we Francji, w niektórych przypadkach, pacjent musi zapłacić aż 20 proc. kosztów leczenia z własnej kieszeni. Dodatkowo EKUZ nie pokrywa też kosztów akcji poszukiwawczej czy ratowniczej w górach lub na morzu. Często są one liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. W przypadku wyjazdów zagranicznych dodatkowe ubezpieczenie okazuje się więc raczej niezbędne. Często biura podróży oferują atrakcyjne cenowo polisy grupowe, które są dołączane do oferty. Niestety suma ubezpieczenia zwykle nie jest zbyt wysoka, przez co takie zabezpieczenie nie zawsze będzie skuteczne. Pod uwagę warto wziąć również polisę OC, dzięki której to ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych roszczeń, gdy w czasie wypoczynku wyrządzimy komuś szkodę. Możemy też rozważyć ubezpieczenie chroniące nasz bagaż przed zniszczeniem lub kradzieżą.
Polisy podróżne nie są drogie, można je kupić w pięć minut przez internet. Jeśli wyjeżdżamy z rodziną lub z przyjaciółmi ze studiów, wszyscy mogą ubezpieczyć się w ramach jednej polisy, co ułatwia i przyspiesza załatwienie formalności.