Długie dni, piękna pogoda i promienie słoneczne sprawiają, że lato to najlepszy okres na doładowanie baterii na nadchodzące miesiące. Eksperci Tripsta – największego internetowego biura podróży w Południowo-Wschodniej Europie – odpowiadają na pytania najczęściej pojawiające się w trakcie przygotowań do urlopu.
Dokąd wyjechać w te wakacje?
Jak wynika ze statystyk Tripsta, tego lata Polacy chętnie wybierają się do Aten, Amsterdamu, Kutaisi, Lizbony oraz Moskwy – miast, które znalazły się w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych miejsc w okresie od początku wakacji do końca sierpnia. W rankingu pojawiły się także kierunki azjatyckie, takie jak Kuala Lumpur, Seul czy Bangkok, które uplasowały się w pierwszej piętnastce wybieranych tras w tym samym okresie. Pokazuje to, że cele naszych podróży są bardzo różnorodne, czasem nawet zaskakujące. To bardzo dobra wiadomość, świadcząca o tym, że Polacy coraz bardziej otwierają się na świat, a o to chodzi w podróżowaniu. Ważne, aby dopasować kierunek naszych podróży do indywidualnych potrzeb. Na co dzień towarzyszy Ci pęd wielkiego miasta? Może najlepszym wyborem będzie trochę odmiany i kilka spokojnych dni nad jeziorem? Najbardziej odpoczywasz wśród ludzi i lubisz maksymalnie wykorzystać wolny czas? Wybierz duże miasto z bogatą ofertą atrakcji lub znany kurort jak Ibiza. Czas wakacji jest okazją by zrobić coś dla siebie, dlatego warto czasem pójść pod prąd czy wbrew największym trendom i w tym roku wybrać wycieczkę do Montserrat albo zwiedzanie Mołdawii.
Zobacz też:
15 książek polecanych przez podróżników, które zainspirują Cię do odkrywania świata
Z jakimi kosztami należy się liczyć?
Nasze analizy wskazują, że wyjazdy wakacyjne są głównym wydatkiem Polaków na podróżowanie – średnia długość wakacji to pełne dwa tygodnie, w związku z tym koszty również nie są małe. Na same loty średnio wydajemy 2300 złotych. Do tego należy doliczyć zakwaterowanie, wyżywienie czy atrakcje na miejscu. Warto przygotować się także na pewne ukryte koszty, których nie każdy jest świadomy: mogą to być cena rejestrowanego bagażu, gdy lecimy tanimi liniami lotniczymi, dodatkowo płatne ubezpieczenie w danym regionie czy komunikacja miejska, która często stanowi duży wydatek (zawsze warto sprawdzić opcje kilkudniowych kart podróżnych na komunikację miejską, jak Oyster Card w Londynie czy Carte d’Orange w Paryżu). Innymi ukrytymi kosztami mogą być też te związane z zakwaterowaniem – dodatkowo płatny internet oraz koszty odwołania lub zmiany rezerwacji.
Jak w pełni wykorzystać czas urlopu – wakacyjna check-lista:
- Praca podczas urlopu. W miarę możliwości należy ukończyć pilne zadania w pracy oraz wyznaczyć osobę odpowiedzialną za bieżące tematy podczas naszej nieobecności. Warto również pamiętać, aby zostawić jej wskazówki dotyczące możliwych zadań oraz ustalić zasady kontaktowania się podczas czasu wolnego. Takie podejście pozwoli zdystansować się od codziennych obowiązków w trakcie wyjazdu.
- Przemyśl, co ze sobą zabrać. Przygotuj listę rzeczy, których będziesz potrzebować w podróży – dokumentów, walut, mapy czy ubrań. Postaraj się rozróżnić rzeczy, które jedynie chcesz zabrać, od tych które naprawdę musisz ze sobą mieć (trzy pary butów z pewnością wystarczą!). Ważne jest też, aby nie przeładować bagażu kosmetykami takimi jak np. duża butelka szamponu – produkty znanych marek będą dostępne wszędzie na świecie, może więc warto kupić lokalną edycję naszego ulubionego żelu pod prysznic i zużyć go wspólnie z towarzyszem podróży?
- Pomocny będzie technologiczny detoks. Odłożenie urządzenia mobilnego na bok pozwoli uniknąć ciągłego napływu stresujących informacji lub niepotrzebnego rozpraszania od rzeczy najważniejszej podczas urlopu – odpoczynku.
- Zbawienny wpływ natury. Spędzenie czasu na łonie natury pozwala organizmowi się wyciszyć oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie pozostawiając uczucie spokoju i wypoczęcia. Najbardziej kojąco zadziałają woda i kolor zielony.
- Jak odpoczywać? Plany wakacyjne powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb – może to być zarówno intensywne zwiedzanie jak i opalanie się na plaży. Nie ma jedynej słusznej formy wypoczynku, więc najlepiej jest znaleźć taką, która odpowiada potrzebom danej osoby.
- Odczarowanie jedzenia. Na co dzień jedząc w stresie czy pośpiechu zapominamy o radości, jaką może sprawić dobry posiłek. Warto włączyć do diety świeże produkty regionalne oraz na ucztowanie przeznaczyć trochę więcej czasu niż zwykle. Jest to najlepsza recepta na włoskie dolce vita.
- Sen to zdrowie. Wartościowy sen jest po prostu niezbędny – daje mózgowi czas na usystematyzowanie wszystkiego, co wydarzyło się danego dnia.
- W zdrowym ciele, zdrowy duch. Warto włączyć do odpoczynku aktywność fizyczną. Nie jest zaskoczeniem, że wysiłek fizyczny podnosi poziom endorfin i wprawia w lepszy nastrój. Pozwala on także zredukować poziom stresu, stymuluje rozwój komórek w mózgu i ułatwia oczyszczenie umysłu. Nie należy jednak próbować nadrobić sportowych zaległości z całego roku w dwa tygodnie – jeżeli sport nie jest stałym elementem rozkładu dnia, najlepiej zacząć z rozwagą. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy spacer lub pływanie.
- Marzenia do spełnienia. Nic tak nie poprawia nastroju i nie jest lepszym zastrzykiem energii niż sprostanie wyzwaniu, które od lat znajduje się na liście do rzeczy do zrobienia. I nie ma znaczenia czy będzie to skok na bungee, czy przeczytanie książki Prousta.
- Powrót nie musi być ciężki. Podobnie jak rozpoczynanie urlopu, również powrót wymaga odpowiedniego okresu przejściowego. Nie należy wracać do codziennych obowiązków bezpośrednio po wakacjach. Najlepiej dać sobie dzień lub dwa na przełączenie się na nowo w tryb pracy.
Autorzy reprezentują biuro podróży Tripsta