O komórkach macierzystych słyszymy coraz częściej podczas wizyty u lekarza czy w gabinecie medycyny estetycznej. Co warto o nich wiedzieć, czy rzeczywiście mogą nam pomóc i dlaczego stały się tak popularne?

1. Komórki zmienią się we wszystko

Komórki macierzyste mają zdolność przekształcenia się w określone typy komórek występujących w organizmie. Ich zdolność do podziału i rozrastania się jest potencjalnie nieograniczona, dlatego medycyna pokłada w nich ogromne nadzieje.

2. Najcenniejsze komórki pochodzą z tłuszczu

Istnieją dwa rodzaje komórek macierzystych – embrionalne i somatyczne. Pierwsze pochodzą z wczesnych faz rozwoju zarodka i jak na razie znajdują zastosowanie wyłącznie w badaniach laboratoryjnych na zwierzętach. Drugi typ komórek macierzystych występuje u dorosłych organizmach, np. w szpiku kostnym, siatkówce oka, trzustce, jelitach, skórze, a przede wszystkim  w tkance tłuszczowej. Do zastosowań medycznych komórki macierzyste pozyskuje się najczęściej z tkanki tłuszczowej, pobranej metodą liposukcji. To właśnie w tkance tłuszczowej mieści się najwięcej cennego materiału, który po odpowiednim oczyszczeniu i opracowaniu może zostać podany pacjentowi w zmienione chorobowo miejsce.