Dlaczego dzieci w trzeciej klasie nie lubią się uczyć? Bo mają trudności z materiałem, który jest nudny lub niedostosowany do ich wieku. Do kluczowych trudności przeszkadzających w nauce należą: słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa, problemy w skupieniu się i zaburzenia układu sensorycznego. Dziecko może też czuć się też zestresowane, pod presją. Mamy alternatywę dla tradycyjnego nauczania, choć zgodną z jego programem. Zobacz darmowe karty do wydruku dla 3-klasistów, które są dla uczniów interesującą pomocą w poznawaniu świata. Poznaj je bliżej!

Pierwszy krok do zachęcenia dziecka do nauki – zdjęcie presji i dostarczenie ciekawych ćwiczeń

Pierwszym krokiem jest podejście do nauki jak do zabawy. Zdejmij z dziecka presję i pozwól mu odkryć przyjemność poznawania świata. Na stronie https://childdevelop.pl/worksheets/tag-klas3-sortpop/ znajdziesz bezpłatne karty do samodzielnego druku przeznaczone specjalnie dla uczniów klasy trzeciej. Gry, zabawy, łamigłówki, wykreślanki, kolorowanki, puzzle do wycinania – mnóstwo fajnej zabawy pod hasłem doskonalenia umiejętności. Brzmi dobrze?

Karty do druku dla 8- i 9-latków – mnóstwo zabawy pod hasłem edukacji

Na początek odszukaj tematy, w których dziecko czuje się dobrze, by wzmocnić jego wiarę we własne możliwości. Dziecko czuje się mocne w matematyce, ale słabo mu idzie opowiadanie? Zacznijcie od kart z logicznymi układankami, a potem przejdźcie do kart uczących organizowania wypowiedzi słownych. Ćwiczenia są pełne kolorowych grafik, które ułatwiają zapamiętywanie. Jednocześnie pozwalają skupić się na jednej czynności i wyciszyć układ sensoryczny. Pisząc, uczeń musi koordynować rękę i oko, przez co ćwiczy współpracę tych układów i „uczy się uczyć”.

Ćwiczenia do wydruku, które doskonalą myślenie i percepcję

Karty dla trzeciej są tak opracowywane, by uczyć przez praktykę – doskonalą percepcję, umiejętności logicznego myślenia i zdolności umysłowych. Co więcej są dostosowane do współczesności. Wiele kart uczy reakcji na bulling czy rozpoznawania własnych emocji, czyli kształci umiejętności, o których w szkole się niekiedy zapomina. Dobrym pomysłem jest wydrukowanie tabeli postępów – uczeń będzie miał namacalne świadectwo własnych sukcesów, co zmotywuje go do nauki.

Wystarczy dostęp do drukarki i Internetu, by wydrukować całą teczkę praktycznych ćwiczeń dla dzieciaków – na portalu karty są pogrupowane w kategorie wiekowe od przedszkolaków po czwartą klasę, więc łatwo odnajdziesz się wśród tysięcy dobrej jakości pomocy.