Rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci sprzyja rozwojowi ich osobowości. Twórcze działania najmłodszych to również efektywne sposoby na zwiększenie wrażliwości artystycznej dziecka. Spośród różnych ofert zajęć warto wybrać takie, które zmobilizują maluchy do wyrażania siebie i kształtowania swoich pasji.
Podstawową kwestią w rozwijaniu wrażliwości artystycznej dziecka jest zachęcenie go do udziału w różnego rodzaju zajęciach, dzięki którym będzie mogło także zdefiniować swoje zainteresowania. Ważne jest jednak, aby rodzice dali maluchowi możliwość działania. To on sam powinien zdecydować, na jakie lekcje chce chodzić, by sprawdzić, czy są dla niego interesujące i sprawiają mu radość. Oto kilka przykładów zajęć, które efektywnie i skutecznie wpływają na kształtowanie wrażliwości artystycznej u dziecka.
Pozytywny wpływ muzyki
Muzykoterapia to jeden ze sposobów na rozwój artystyczny malucha. Dźwięki, które mają pozytywny wpływ na dorosłych, oddziałują także na dzieci. Muzyka przeciwdziała uczuciu samotności oraz rozładowuje lęki i niepokoje. Wpływa też na zmysły dziecka i porusza jego wyobraźnię. Wykorzystywanie różnych melodii w zabawach z najmłodszymi prowadzi do pobudzania ich ekspresji emocjonalnej. Wyzwalanie uczuć czy rozładowywanie negatywnych emocji u dzieci, pozwala na ich rozwój wewnętrzny i umysłowy.
Jednym ze sposobów rozwijania wrażliwości dzieci poprzez muzykę, jest metoda nauczania K. Orffa. W swoim założeniu rozbudza ona zamiłowanie dzieci i młodzieży do dźwięków poprzez samodzielne, improwizacyjne układanie melodii, zarówno własnym ciałem (tupanie, klaskanie, pstrykanie), jak i instrumentami muzycznymi. „Oprócz tradycyjnych sposobów rozwijania wrażliwości artystycznej u dzieci, warto wypróbować interaktywne gry, dzięki którym malec może samodzielnie tworzyć dźwięki. Połączenie ruchu, dźwięku i obrazu w jednej przestrzeni, a zarazem na styku dwóch światów – rzeczywistego i wirtualnego, równocześnie stymuluje wszystkie zmysły dziecka. To gigantyczny impuls dla wyobraźni i wrażliwości malucha, który wpływa na jego kreatywność” – mówi Piotr Treszczotko, wiceprezes firmy Funtronic.
Rysunki jako forma ekspresji najmłodszych
Twórczość plastyczna jest bardzo ważnym elementem wpływającym na rozwój dziecka. Nie tylko ujawnia własne „ja” malucha, ale także pokazuje to, co go ciekawi. Proste obrazki często przedstawiają przeżycia, doświadczenia i emocje najmłodszych. Szeroka paleta barw stosowana w dziecięcych rysunkach wskazuje na to, jak ważną rolę pełni kolor w życiu dziecka. Kolorystyczna fantazja najmłodszych wyraża ich ekspresję artystyczną, uczucia, a także postawy. Maluchy, które za pomocą zajęć plastycznych uwrażliwiają się na barwy i odcienie, w późniejszym wieku lepiej i świadomiej interpretują dzieła sztuki oraz własne otoczenie. Różnorodność technik plastycznych – rozpoczynając od kredy i kredek, a kończąc na wirtualnych mazakach, pozwala na eksperymentowanie i tworzenie oryginalnych obrazów. „Zajęcia plastyczne mają szczególne znaczenie w zespajaniu procesów emocjonalnych, poznawczych i motorycznych, które wpływają na harmonijny rozwój osobowości dziecka. Warto pokazywać dzieciom różne możliwości tworzenia – od prostych technik graficznych, malarskich, przez tworzenie kompozycji przestrzennych, instalacji plastycznych po rzeźbę w zróżnicowanym materiale, takim jak metal, kamień czy glina” – mówi Olek Klepacz, artysta, pedagog i właściciel Artystycznego Przedszkola w Częstochowie.
Oprócz klasycznych zajęć nie można zapominać o nowych technologiach. „Na polskim rynku są już dostępne gry interaktywne, które dają możliwość nieograniczonej swobody tworzenia nie tylko obrazków, ale także nowych barw i odcieni. Przykładem jest gra „Wyraź siebie”, dostępna w urządzeniu Magiczny Dywan, dzięki której dzieci mogą tworzyć nie tylko za pomocą umysłu (pomysł), rąk (tradycyjnie używanych w aktywności plastycznej), ale również stóp. To z kolei rozwija u nich dużą motorykę, orientację przestrzenną i koordynację wzrokowo-ruchową” – dodaje Olek Klepacz.
Czytanie buduje tożsamość
Czytanie to czynność, która wpływa na rozwój obszarów kompetencyjnych dziecka, takich jak inteligencja emocjonalna, koncentracja czy komunikatywność. Jednym ze sposobów pozwalających na wczesne wykształcenie tych umiejętności u najmłodszych jest odimienna metoda nauki czytania. Ta technika połączona z zabawą, pozwala szybko rozwinąć u dzieci umiejętność czytania. Wszystko zaczyna się od pokazania dziecku jego zapisanego imienia. To sprawia, że maluch dostrzega, iż jego imię nie tylko brzmi, ale również wygląda. W ten sposób dziecko zaczyna zauważać różnice w kształcie liter, oraz spostrzega związek pomiędzy samym znakiem graficznym a dźwiękiem jaki wydobywa się przy jego wymowie. Dzieci poprzez odkrywanie swoich obrazowych imion zdobywają poczucie własnej tożsamości.
Sposobów na rozwój wrażliwości artystycznej dziecka jest wiele. Warto więc rozejrzeć się wśród różnych kategorii zajęć i wybrać z dzieckiem takie, które nie tylko sprawią mu radość, ale także realnie przyczynią się do rozwoju jego emocjonalnej i twórczej strony.