Wielu 18-latków i 19-latków wyjedzie jesienią na studia i zmierzy się z wyzwaniem jakie stanowi zarządzanie finansami. Większość z nich nie nauczyła się w szkole, jak rozporządzać własnymi pieniędzmi. Co więc zrobić, żeby mieć oszczędności i jak nie podejmować złych decyzji finansowych?
Co zrobić z pierwszą gotówką?
Studenci będą musieli przeżyć za otrzymane od rodziców pieniądze, a być może zacząć dorywczo pracować. Niektórzy rodzice dadzą swoim dzieciom pieniądze w gotówce, inni przeleją im określoną kwotę na konto. W tym drugim przypadku warto założyć bezpłatny rachunek bankowy, najlepiej z bezpłatnymi wypłatami z bankomatów. Dlatego też trzeba porównać oferty banków, sprawdzić która z instytucji daje benefity za założenie rachunku, która ma proste i sprawdzone narzędzia ułatwiające limitowanie wydatków, a także oszczędzanie. Młodzi ludzie powinni znać te zagadnienia ze szkoły i bez najmniejszych problemów wybrać dla siebie optymalne produkty finansowe, ale w większości przypadków tak nie jest, dlatego zderzenie ze światem finansów bywa dla nich bolesne, a co gorsza często też kosztowne.
Humaniści na bakier z finansami
Najgorzej mają młodzi (i nie tylko młodzi) humaniści. Przepraszam Was, ale to jest prawda. Ich wiedza o szeroko pojętych finansach nie jest rozbudowana. Z własnego doświadczenia wiem, że mają problem z czytaniem umów, zrozumieniem jaka jest różnica między prowizją, a marżą. Nie mówiąc już o stałym czy zmiennym oprocentowaniu pożyczki. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji powinni się poradzić kogoś, kto zna się na finansach i kto pomoże im znaleźć najlepszą ofertę czy produkt. Warto też polegać na rekomendacjach rodziny i znajomych.
Niewiedza kosztuje
W swoim najnowszym raporcie OECD informuje, że Polska, jako jeden z niewielu krajów w Europie nie posiada Narodowej Strategii Edukacji Finansowej. Poprzednie badania OECD/INFE wykazywały, że nasz kraj ma jeden z najniższych poziomów wiedzy finansowej spośród 14 badanych państw, m.in.: Czech, Węgier, Niemiec i Estonii. Z kolei według badań Komisji Europejskiej aż 22 proc. naszych rodaków nie posiada dostępu do podstawowych usług finansowych.
Gdyby w Polsce wiedza o finansach była przedmiotem, który w szkole, począwszy od podstawówki, jest obowiązkowy, to na pewno nie byłoby tylu niezadowolonych, pikietujących, składających pozwy w sądzie klientów instytucji finansowych. Wiedzieliby, co kupują albo wiedzieliby jakie pytania zadać przed podpisaniem umowy kredytowej, ubezpieczeniowej czy inwestycyjnej.
Nadrabiaj zaległości
Z reguły młodzi ludzie, o ile nie wynieśli wiedzy finansowej z domu, uczą się zarządzania finansami dopiero w momencie, kiedy mają problem, kiedy muszą ponieść konsekwencje swoich wcześniejszych decyzji, często kosztowne. Dlatego Wonga postanowiła stworzyć specjalny serwis edukacyjny Kapitalni.org. W przystępny sposób uczymy jak oszczędzać, jak bezpiecznie pożyczać, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, a także jak je wydawać w przemyślany sposób. Nasze multimedialne kursy to niedługie filmy, które zawierają niezbędną wiedzę. Na platformie są także bezpłatne kalkulatory, które ułatwiają rozporządzanie własnymi środkami, przygotowują do podejmowania w przyszłości poważnych decyzji finansowych. Do dyspozycji użytkowników platformy są także eksperci, którzy opowiadają na pytania internautów.