„Legendy warszawskie” Marta Dobrowolska-Kierył, Wydawnictwo RM
Stare warszawskie legendy zostały na nowo opowiedziane współczesną polszczyzną i pięknie zilustrowane. Warszawa ma wspaniałą historię, ale ma też swoje legendy, pełne tajemniczości, czasem grozy, ale i humoru… Któż nie słyszał opowieści o Warsie i Sawie, od których pochodzi nazwa naszej stolicy – Warszawa? Któż nie wie, dlaczego w herbie nadwiślańskiego grodu widnieje syrena? Zapewne nieraz też słyszeliście też o sypiącej bogactwami złotej kaczce z lochów zamku na Tamce i groźnym smoku Bazyliszku?
„Księga potworów” Michał Rusinek, Wydawnictwo Zwierciadło
Czy potwory żyją naprawdę? I czy są straszne? W baśniach, legendach i mitach, słowem w świecie istot tajemniczych, żyją setki niezwykłych stworzeń między innymi gnomy, ogry, harpie i kikimory. Dzieci niektóre lubią, niektóre zaś po prostu je bawią. Czy można je oswoić i sprawić, żeby ich cienie nie pojawiały się w dziecięcych snach? Te, które opisał Michał Rusinek – na pewno! Wierszowany bestiariusz Michała Rusinka ze znakomitymi ilustracjami Daniela de Latour poruszy wyobraźnię i młodszych, i starszych. W tej niezwykłej książce pojawią się nawet stworzenia dotychczas światu nieznane, wręcz unikalne – jak chociażby… rusinki. Kto jest ciekawy, jak one wyglądają?
„Pięć sprytnych kun” Justyna Bednarek, Poradnia K
Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji detektywistyczno-kulinarna historia o buszującym na warszawskich Bielanach gangu sprytnych i sympatycznych kun. Justyna Bednarek w zabawny i błyskotliwy sposób uchwyciła sekrety kucharskiego fachu. Historia szajki kun to opowieść pełna spisków i napięcia, ale także humoru i pochwały dla lojalności i przyjaźni. Dodatkową wartością są rymowane przepisy kulinarne, które z pewnością zaciekawią i zachęcą czytelników do samodzielnych wyzwań podejmowanych w kuchni!
„Kreatywne zabawy świąteczne. Szopka na Boże Narodzenie” tekst: Piotr Żak; ilustracje: Ola Makowska; pomysły i realizacja: Joanna Góźdź, JEDNOŚĆ
Przeczytajcie zawartą w tej książce biblijną historię narodzin Jezusa, który przyszedł na świat w ubogiej stajence. Następnie wykonajcie z plasteliny i kilku innych materiałów postaci występujące w szopce bożonarodzeniowej. A potem bawcie się wspaniale, przedstawiając wydarzenia, o których czytaliście w książce. Możecie naśladować dialogi, tworzyć scenki i realizować własne pomysły związane z tą historią. Zaproście do zabawy całą rodzinę! To doskonała okazja, by razem spędzić czas i przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Własnoręcznie wykonana szopka będzie wyjątkową ozdobą waszego domu. Bądźcie kreatywni! To doskonałe ćwiczenie i zabawa dla wyobraźni! Lista potrzebnych materiałów, proste instrukcje i przejrzyste fotografie ułatwią wykonanie figurek i scenografii. Zestaw zawiera: Książkę z opowieścią o narodzeniu dzieciątka i pomysłami na wykonanie oryginalnej szopki bożonarodzeniowej oraz pudełko plasteliny w sześciu kolorach.
„Tajemnica starego witraża. Trzy krople życia” Ewa Rosolska, Wydawnictwo Edukacyjne
Tajemnica starego witraża to cykl opowieści o niezwykłych przygodach grupy nastolatków, w której prym wiedzie dziewczyna o nadnanaturalnych zdolnościach. Marta urodziła się w Polsce, ale całe życie mieszkała poza jej granicami. Pewnego razu przyjeżdża na wakacje na Warmię i tam pozostaje pod opieką wujka Jurka – starszego pana, ojca chrzestnego swojego taty. Wraz z wnukami gospodarza mieszka w domu pełnym antyków i dzieł sztuki, w domu, gdzie tchnienie tajemnicy zieje z każdego kąta.