Powrót do pracy lub szkoły po odpoczynku bywa bardzo bolesny. Okres urlopowy naznaczony ustalaniem własnych reguł i zarządzaniem sobą musimy zamienić na codzienne, nie zawsze przyjemne obowiązki oraz wykonywanie zleconych nam przez kogoś zadań. Co gorsza, często nawet nie wiemy, po co to robimy.

Wiedz po co to robisz

Większość z nas podczas swojej edukacji przeżywała chwile zwątpienia. Jaki jest sens nauki? W jaki sposób wykorzystać w przyszłość przyswojoną wiedzę? Jeśli przez Twoją głowę przebiegały te i setki innych pytań, to znaczy, że straciłeś chęć i motywację do dalszego kształcenia. Jak ją odzyskać? Przede wszystkim określając sobie jasny cel naszych działań.

Fundamenty naszej wiedzy powinniśmy budować od podstaw. Musimy dokładnie wiedzieć, jakiej wiedzy potrzebujemy i gdzie ją będziemy stosować, w jaki sposób mamy zamiar poszerzyć nasze horyzonty oraz jak to się przełoży na ogólny rezultat naszych działań. Tylko wtedy zyskamy przekonanie, że możemy zrobić użytek z przyswojonej wiedzy.

Co Cię motywuje?

Łatwiej powiedzieć, gorzej zrobić? Wcale nie! Usiądź przy kubku herbaty i pomyśl przez chwilę, po co tak naprawdę się uczysz. Czy chodzi wyłącznie o poznanie nowych ludzi bądź miłe spędzenie czasu na studiach? Wbrew pozorom nawet tak prozaiczne powody mogą skutecznie „napędzać” do nauki. A może pociąga Cię coś więcej – myśl, marzenie o przyszłej upragnionej profesji, twoim zawodzie, gdzie będziesz wykorzystywał nabytą wiedzę. Takie podejście jest najlepszym motywatorem, niestety wielu z nas odkłada tę myśl aż do momentu ukończenia nauki. Zasada jest jednak ta sama – im bardziej precyzyjnie sobie to wyobrazimy, tym  łatwiej będzie nam przyswajać nowe informacje i  poszerzać granice swojej wiedzy. 

Otwórz się na wiedzę

To trochę tak jakbyś badał całkiem nowy teren: najpierw ustalasz –  po co Ci to, potem chcesz się dowiedzieć, co jest w najbliższym zasięgu, a dopiero potem – co jest dalej za kolejnym zakrętem. Poszukaj swego własnego stylu do zdobywania wiedzy! Eksploruj, ruszaj dalej, nie koncentruj się wyłącznie na wiedzy dostępnej w podręcznikach, poszukuj informacji na rożne sposoby. W czasach szybko postępującej wiedzy elektronicznej możliwości pozyskiwania dodatkowych informacji są prawie nieograniczone.

Internet, bazy danych naukowych badań, elektroniczne zbiory najnowszych książek –  współczesny świat oferuje szerokie spektrum wiedzy, trzeba jedynie umiejętnie korzystać z dostępnych zasobów. Do nas należy wyznaczenie obszaru własnych działań i określenie, co tak naprawdę jest nam potrzebne do  osiągnięcia wymarzonego  celu. W końcu kto, jak nie my mamy wiedzieć, gdzie chcemy zmierzać.

Wyobraź sobie miejsce, do jakiego już dotarłeś, poczuj co jest Ci niezbędne w tej podróży, i śmiało patrz na to co robisz pod tym kątem. Będziesz zupełnie inaczej się czuł z tym, co robisz na co dzień, dostaniesz więcej motywacji i radości. Wtedy Twoja własna motywacja do osiągnięcia zamierzonego celu będzie przełożona na konkretne działania i będziesz mógł z większym entuzjazmem powrócić do pracy lub nauki.