Obecnie na rynku szkoleniowym, możemy znaleźć bardzo wiele firm specjalizujących się w prowadzeniu różnorodnych typów szkoleń. Bogata oferta przyciąga uwagę pracodawców, szczególnie większych firm, którym zależy na stałym dokształcaniu swoich pracowników. Często niestety bywa tak, że propozycje podmiotów świadczących tego typu usługi, rozmywają się z oczekiwaniami firm potencjalnie tymi usługami zainteresowanymi. Jakie więc, szkolenia są obecnie najbardziej cenione przez pracodawców?
Od lat niesłabnąca popularność szkoleń finansowych
Szkolenia finansowe cieszą się niesłabnącą popularnością od lat. Dlaczego tak się dzieje? Wiedza z zakresu podatków, rachunkowości i finansów stosunkowo szybko się dezaktualizuje i pracodawcy muszą inwestować w rozwój umiejętności pracowników w tych dziedzinach. Dlatego właśnie niezmiennie ta tematyka wiedzie prym na rynku szkoleniowym. Przykładowo – w 2016 oraz 2017 roku wejdą w życie duże zmiany w zakresie cen transferowych i sporządzania dokumentacji podatkowej. Bardzo wiele firm zostało zobligowanych do szerszego zapoznania się z wyżej wymienioną tematyką, choć do tej pory temat ten ich nie dotyczył. To spowodowało wzrost zainteresowania właśnie tym tematem. W dziedzinie szkoleń finansowych są również zagadnienia, które przez cały rok wzbudzają uwagę, jak np. tematyka fuzji i przejęć, lecz są również takie, które cyklicznie pojawiają się na rynku i są związane z rokiem podatkowym czy obrotowym np. szkolenia bilansowe oraz podatkowe zamknięcie roku. Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają na stałą przychylność pracodawców w stosunku do szkoleń finansowych.
Wzrost popularności szkoleń miękkich
Coraz większą popularnością cieszą się szkolenia miękkie. Umiejętność pracy w grupie, dobra organizacja czasu czy stała motywacja to cechy, które zawsze charakteryzują dobrego pracownika, lecz nie zawsze łatwo je w pracowniku znaleźć. Bardzo często zdarza się, że pracodawca, pomimo dobrze wykwalifikowanej zawodowo kadry, osiąga dość małą efektywność całego zespołu. Wtedy właśnie warto zwrócić swoją uwagę w stronę szkoleń, które podnoszą umiejętności interpersonalne. Od 2016 roku wchodzą w życie dość duże zmiany w prawie pracy, dlatego też, te szkolenia również cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem działów personalnych. Nie maleje też popyt na zwiększanie umiejętności kierowniczych. Warto również zaznaczyć, że z roku na rok szkolenia miękkie są coraz bardziej popularne, a ich różnorodność na rynku szkoleniowych stale rośnie. Świadczy to o coraz większej dojrzałości polskiego rynku, a co za tym idzie rosnącej świadomości pracodawców i menedżerów co do znaczenia, jakie ma dla ich biznesu merytoryczne przygotowanie pracowników.
Zainteresowanie językami
Znajomość języków obcych jest dzisiaj jedną z podstawowych umiejętności, które powinien posiadać kandydat ubiegający się o pracę. Na każdym kroku kariery zawodowej, jak również w życiu prywatnym, spotykamy się z coraz większą potrzebą komunikowania się nie tylko za pomocą języka ojczystego, lecz także dużej znajomości języków obcych. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z bogatej oferty szkoleń językowych dla swoich pracowników. Przede wszystkim, skupiają się na pracownikach, którzy często spotykają się z klientem zewnętrznym. To właśnie im szczególnie może przydać się umiejętność językowa, która usprawni codzienną pracę w grupie, czy komunikowanie się z szerszym audytorium podczas oficjalnych wystąpień. Zdolność do uporządkowanego, klarownego przykazywania informacji oraz umiejętne wygłaszanie prezentacji – te umiejętności rozwijane są podczas tego typu szkoleń.
Wybierając odpowiednie szkolenie dla pracownika pamiętajmy, aby przy wyborze odpowiedniej oferty kierować się nie tylko ceną, lecz również jakością oraz doświadczeniem zarówno trenerów, jak i organizatorów szkoleń. Warto zwrócić na to uwagę, tym bardziej, że na rynku szkoleniowym w najbliższym czasie pojawią się dodatkowe pieniądze w związku z nowymi dofinansowaniami unijnymi.
Źródło zdjęcia: www.freepik.com