159 zgłoszonych szkół, prawie 3000 zaangażowanych uczniów, 16 zwycięzców, w tym 4 wyróżnienia specjalne i jedna Szkoła Roku – oto bilans I edycji programu edukacyjnego Fundacji PGNiG „Być jak Ignacy”. Organizatorzy już teraz zapraszają szkoły do kolejnej edycji po wakacjach.
Tytuł Szkoły Roku trafił do Szkoły Podstawowej w Podchojnach (woj. świętokrzyskie). Jej uczniowie zorganizowali konkurs na temat Ignacego Łukasiewicza, angażując również społeczność lokalną. Zainicjowali „Tydzień z Ignacym Łukasiewiczem” oraz stworzyli galerię portretów znanych wynalazców i naukowców. W realizację programu włączyli rodziców, uczniów z innych szkół oraz lokalne władze. Uczniowie zorganizowali m.in. spotkanie z jednym z ambasadorów programu, nagradzanym w kraju i za granicą wynalazcą – Petrosem Psyllosem.
– Program edukacyjny „Być jak Ignacy” to przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Wierzymy, że sukcesy młodych pokoleń naukowców będą w przyszłości stanowić podstawę ich wielkich osiągnięć. To nasza inwestycja w przyszłość polskiej nauki – powiedziała Magdalena Zegarska, wiceprezes Zarządu PGNiG SA.
„Być jak Ignacy” to program edukacyjny połączony z konkursem dla szkół podstawowych, które mogą ubiegać się o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza i nagrody. W tym roku tytuł trafił do placówek, których uczniowie przeprowadzili najciekawsze działania związane z promocją nauki i postacią Ignacego Łukasiewicza. Wszystkie zwycięskie projekty udowodniły, że wiedza zdobyta przez odkrywanie, eksperymentowanie i zabawę to najskuteczniejsza forma edukacji.
Do Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego przystąpiło 159 szkół podstawowych z całej Polski. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami założyli koła naukowe, dzięki którym poszerzali wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych przez twórców programu.
Oficjalna gala zwieńczająca I edycję programu edukacyjnego Fundacji PGNiG odbyła się 13 czerwca br. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Wśród laureatów konkursu znalazło się 16 szkół z całej Polski (kolejność alfabetyczna):
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza w Darłowie
(woj. zachodniopomorskie) - Stowarzyszenie Edukator w Łomży – Publiczna Szkoła Podstawowa w Długołęce
(woj. podlaskie) - Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kochanowskiego w Gorzowie Wielkopolskim
(woj. lubuskie) - Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie
(woj. mazowieckie) - Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku (woj. warmińsko-mazurskie)
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach (woj. małopolskie)
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korfantowie – Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Korfantowie (woj. opolskie)
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu (woj. śląskie)
- Szkoła Podstawowa nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi (woj. łódzkie)
- Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym (woj. podkarpackie)
- Szkoła Podstawowa w Podchojnach (woj. świętokrzyskie)
- Szkoła Podstawowa nr 9 w Rumi (woj. pomorskie)
- Zespół Szkół w Stawie – Szkoła Podstawowa w Stawie (woj. lubelskie)
- Zespół Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach (woj. kujawsko-pomorskie)
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie)
- Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie (woj. dolnośląskie)
Szkoły otrzymały nagrody pieniężne, które zostaną przeznaczone na wybrany przez uczniów cel, np. zakup sprzętu komputerowego dla szkół.
– Cieszymy się, że nasz program został tak pozytywnie odebrany przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która wystartuje po wakacjach – powiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Podczas wręczenia nagród w Muzeum Gazownictwa Fundacja PGNiG po raz pierwszy zaprezentowała specjalne mobilne laboratorium. Od września będzie odwiedzało szkoły, które wygrały w konkursie. Na pokładzie specjalnie zaadoptowanego autobusu będą odbywać się zajęcia dydaktyczne, pokazy, warsztaty, eksperymenty i projekcje filmów edukacyjnych.
Szczegółowe informacje i wszystkie elementy składające się na program „Być jak Ignacy” dostępne są na platformie internetowej www.bycjakignacy.pl. Zapraszamy także na profil programu na Facebooku: www.fb.com/bycjakignacy
Program „Być jak Ignacy” został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.