Co można zyskać dzięki zaangażowaniu się w wolontariat?
Wolontariat, szczególnie zagraniczny, to unikatowe doświadczenie, łączące satysfakcję płynącą z pomagania ludziom z poznawaniem innego kraju, jego mieszkańców i kultury „od środka”. Realizując taki program, mamy możliwość zetknięcia się z codziennym życiem i problemami, z jakimi borykają się tamtejsi mieszkańcy. Możemy spędzić z nimi trochę czasu, zaprzyjaźnić się i poznawać dany kraj od bardziej realnej strony, niedostępnej dla przeciętnego turysty. Dodatkowo, w takich miejscach przebywają też inni wolontariusze, często z różnych krajów. Jest to okazja do wymiany kontaktów, wspólnego spędzania czasu, nawiązywania międzynarodowych przyjaźni i oczywiście szlifowania języka. Podczas wolontariatu jest też wiele okazji do zwiedzania i zapoznawania się z turystycznymi atrakcjami. Pomaga w tym koordynator, który jest osobą miejscową i może doradzić, co warto zobaczyć. Do naszych programów celowo wybieramy interesujące lokalizacje, gdyż turystyka jest ważnym elementem wyjazdów.

Jak tego typu doświadczenie wpływa na postrzeganie przez potencjalnych pracodawców?
Udział w wolontariacie na pewno będzie cennym elementem naszego CV. Pokazuje naszą otwartość, umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi z innych kultur i oczywiście potwierdza znajomość języka obcego. Wolontariat to wyzwanie – a dla pracodawcy dowód, że wykazujemy się inicjatywą i potrafimy sobie poradzić w każdej sytuacji.

 


Katarzyna KucharskaKatarzyna Kucharska, prezes Fundacji Wolontariat i Podróże, zajmującej się organizacją wyjazdów na zagraniczne wolontariaty, połączonych z możliwością zwiedzania atrakcyjnych turystycznie miejsc. Programy są prowadzone przez fundację z USA Experiential Learning International, w skrócie ELI Abroad, z którą Katarzyna Kucharska współpracuje od ponad 10 lat. Obie fundacje wspólnie oferują programy wolontariatów i stażów w 26 krajach świata, głównie w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. ELI Abroad istnieje od 2001 i od tego czasu wysłała na projekty tysiące wolontariuszy. W 2014 r. Katarzyna Kucharska założyła Fundację „Wolontariat i Podróże”, by udostępnić ich programy w Polsce. Więcej informacji o programach znajdziesz na www.wolontariatzagranica.org

Źródło zdjęcia głównego: www.freepik.com