W ostatnich latach na popularności zyskały produkty ekologiczne od lokalnych dostawców. Czy jest to chwilowa moda? Czy raczej efekt edukacji i świadomości współczesnych konsumentów? Jak naturalne produkt wpływają na nasze zdrowie? Gdzie znaleźć produkty bio ze sprawdzonych źródeł?

Rosnąca świadomość konsumentów

Rynek żywności ekologicznej rośnie w bardzo szybkim tempie. Jego wartość w Polsce 2015 roku była szacowana na 700 milionów złotych, a to i tak niewiele w porównaniu do większości krajów Europy Zachodniej, gdzie spożycie żywności ekologicznej przekracza 100 EUR na osobę rocznie (w Polsce ta liczba to około 3-4 EUR/os. rocznie). Informacje o zdrowym odżywianiu pojawiają się już nie tylko w literaturze naukowej, która dociera do nielicznej grupy społeczeństwa, ale podają je gazety lifestylowe czy programy rozrywkowe. Dzięki temu świadomość konsumentów staje się coraz większa. Wiele wskazuje na to, że nie jest to chwilowa moda, a raczej zmiana podejścia do dbania o własne zdrowie, a tym samym o samopoczucie. W czasach komunizmu, produktów po prostu nie było. Jadło się to, co było dostępne i to, co można było kupić. W latach dziewięćdziesiątych, po otwarciu gospodarki, mentalność Polaków się drastycznie zmieniła – zachłysnęliśmy się dostępnymi produktami. W hipermarketach kupowano mnóstwo jedzenia. Wycieczka do sklepu była swojego rodzaju rozrywką. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi nasze podejście. Pokolenie Y nie wie, co to znaczy brak produktów na sklepowych półkach. Rynek spożywczy jest ogromny, dzięki czemu konsumenci mogą pozwolić sobie na wybredność i  kupować te najlepsze, najzdrowsze produkty. Obecnie coraz większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, jak żywność i odpowiedni sposób odżywiania wpływają na nasze zdrowie. Dbamy o to, aby uprawiać sport, jeść regularnie i zdrowo. Moda na jedzenie pięciu zdrowych posiłków dziennie to już nie tylko moda, a zmiana mentalna w naszym społeczeństwie.

Zdrowa żywność – zdrowe ciało

Odżywianie ma realny wpływ na nasze zdrowie. Omijanie węglowodanów prostych (cukier, biała mąka) zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 pomaga uniknąć stanów zapalnych. Owoce i warzywa uprawianie w sposób ekologiczny dostarczają nam więcej witamin i mikroelementów. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wskazały, że kury karmione żywnością ekologiczną znosiły o 28 proc więcej jajek. To wszystko pozwala wnioskować, że warto wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, bo ma to znaczący wpływ na nasz organizm.

Lokalni dostawcy

Zmieniła się nasza mentalność i podejście do zdrowej żywności. Wiemy, że realnie przekłada się to na nasze zdrowie. Jak jednak znaleźć prawdziwe ekologiczne produkty i naturalne wyroby od lokalnych dostawców? Na pewno warto kierować się oznakowaniem produktów ekologicznych i certyfikatami. W Unii Europejskiej certyfikowane produkty ekologiczne oznaczone są charakterystycznym znakiem zielonego liścia. Aby produkt otrzymał takie oznaczenie i mógł nazywać się BIO, musi udowodnić, że co najmniej 95 procent jego składu zostało wyprodukowane metodami ekologicznymi. Chociaż jest to znacznie trudniejsze, na rynku można również znaleźć tańsze naturalne produkty wytworzone domowymi metodami, bez konserwantów niekoniecznie z certyfikowanych, ekologicznych upraw. Wielu producentów wytwarzających produkty naturalne, to małe lokalne manufaktury, którym trudno jest się przebić się na dzisiejszym rynku. W związku z tym dostęp do ich produktów jest ograniczony. Naprzeciw temu problemowi wychodzą takie platformy internetowe jak Pole Na Stole. Platforma agreguje produkty od lokalnych producentów i pozwala na zakup zdrowej żywności w jednym miejscu, w bardzo prosty i szybki sposób. Znajdziemy tu miody, przekąski, superfood, oleje, dżemy i wiele, wiele innych. Wszystkie produkty znajdujące się na stronie są starannie selekcjonowane pod względem jakości.

Jeżeli jesteśmy wystarczająco zdeterminowani, to znalezienie zdrowych produktów nie będzie dla nas problemem. Możemy je kupować nie tylko w internecie, ale także w małych sklepach ze zdrową żywnością albo na własną rękę poszukać dostawców w okolicy, co oczywiście wymaga trochę więcej wysiłku z naszej strony. Zdrowa żywność na pewno nam nie zaszkodzi, a może przynieść wiele korzyści. Dlaczego zatem nie spróbować?