Po wysypie pierwszych bootcamów w Polsce, ich oferta w coraz większym stopniu zaczyna odpowiadać potrzebom rynku pracy. Pierwszy w Polsce bootcamp Full-stack pozwoli na poznanie tajników tworzenia serwisów inter i intranetowych zarówno pod kątem interfejsu i wyglądu, jak również ich logiki biznesowej.
Bootcamp to nowoczesny kurs programowania, który w krótkim czasie pozwoli zdobyć kompetencje odpowiadające oczekiwaniom pracodawców. Dzięki swojej intensywności i nastawieniu na praktyczną naukę umożliwia szybkie przeszkolenie zawodowe osobom, które swoją przyszłość wiążą właśnie z programowaniem. Przede wszystkim uczy uczestników samodzielnie rozwiązywać problemy projektowe i to te realne, a to przyda się od razu po rozpoczęciu nowej pracy. Przed rozpoczęciem nauki niezbędne jest przejście procesu kwalifikacyjnego w celu sprawdzenia, czy poradzimy sobie na tego typu kursie. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z branżą IT rekomendowany jest natomiast udział w kursie “zerówkowym”.
Bootcamp Full-stack to nowość na rynku przygotowująca do pracy w charakterze Full-stack Java Developera. Osoba o takim profilu zawodowym to specjalista posiadający szeroką wiedzę, która umożliwia pracę na dowolnej warstwie stosu technologicznego m.in z zakresu technologii backendowych i frontendowych baz danych, komunikacji sieciowej, interfejsu użytkownika czy bezpieczeństwa. Bootcamp Full-stack obejmuje zarówno programowanie interfejsu użytkownika, jak i tworzenie logiki biznesowej oraz dostępu do danych w oparciu o język Java oraz dedykowane mu frameworki i narzędzia. Jak mówi Jakub Koperwas, opiekun merytoryczny bootcampu Kodołamacz: “baczną uwagę należy zwrócić również na to, że dobry programista powinien świetnie znać swój warsztat pracy: pisać czytelny, testowalny i utrzymywalny kod, jak również znać biblioteki wykorzystywane we współczesnych projektach”.
Dlaczego język Java? Na podstawie obserwacji rynku IT w ostatnich latach można śmiało stwierdzić, że z punktu widzenia pracodawcy to właśnie Java jest wiodącą technologią w aplikacjach korporacyjnych, nie zaś przykładowo PHP czy Ruby, które używane są najczęściej do tworzenia tych mniej skomplikowanych systemów. Dominacja Javy ma także swoje odzwierciedlenie w wynagrodzeniach na stanowiskach developerskich. Według Raportu Płacowego Hays 2017 najczęściej oferowane miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku Java Developera wynosi ok. 14 000 PLN, podczas gdy programista PHP może liczyć na pensję w wysokości średnio 10 000 PLN.
W odróżnieniu od wielu innych bootcampów, które skupiają się bądź na budowaniu kompetencji pod kątem tworzenia interfejsu (frontendu), bądź pod kątem wewnętrznej mechaniki danego serwisu (backendu), szkolenie typu full-stack dostarcza nie tylko fragmentarycznej wiedzy, lecz pomaga budować umiejętności i zrozumienie w odniesieniu do całego ekosystemu IT. Zapotrzebowanie na specjalistów tego typu w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych, telekomach, firmach rozwijających oprogramowanie czy też oferujących usługi integracyjne jest ogromne.