Czytniki książek elektronicznych zyskują coraz większą popularność na świecie. W Polsce możemy spotkać e-czytelników już niemal wszędzie – w autobusach, tramwajach, pociągach, na uczelniach i w bibliotekach. Coraz częściej osoby korzystające z czytników e-booków widzimy w parkach czy restauracjach. Jeśli pragniesz dołączyć do tego grona i zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, mamy dla Ciebie poradnik, który pomoże dokonać właściwego wyboru.

Dlaczego nie tablet?

Warto pamiętać, że tablety nie są urządzeniami dedykowanymi do wygodnego e-czytania. Tablety to urządzenia multimedialne, mające zapewnić maksymalną funkcjonalność. Ze względu na swoją uniwersalność przegrywają w zestawieniu z urządzeniami dedykowanymi pod konkretne rozwiązanie. Główną różnicą między tabletami a e-czytnikami jest ekran. Tablety posiadają matryce LCD, które generują obraz poprzez ciągłe odświeżanie wyświetlanego ekranu. Dlatego długie oglądanie treści wyświetlanych na tablecie powoduje zmęczenie oczu. Posiadają też kilka innych wad:

  • niemożliwe jest czytanie w pełnym świetle dziennym, np. będąc na plaży.
  • ekran jest błyszczący, przez to odbija dużą część światła, na czym traci kontrast wyświetlanego obrazu,
  • bateria, w zależności od klasy i jakości urządzenia, wytrzymuje maksymalnie 10 godzin pracy.

Tych wad pozbawione są czytniki e-booków, a o tym dlaczego, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Co jest najważniejsze przy wyborze czytnika e-booków?
Ekran

Najważniejszym elementem w czytnikach e-booków jest ekran oparty na technologii papieru elektronicznego (e-ink). Jest to technologia, która imituje papier. Treść wyświetlana na e-czytniku jest odświeżana tylko w momencie zmiany treści na ekranie (przewrócenia strony w książce). Następnie ekran nie miga (w przeciwieństwie do LCD) i treść pozostaje na nim niezmienna, aż do momentu kolejnego odwrócenia strony. Dzięki temu czytanie e-książki nie męczy wzroku, dokładnie tak jak w przypadku czytania tradycyjnej, papierowej książki.

Energia

Drugą dużą zaletą ekranów e-ink jest bardzo niski pobór energii. Urządzenie zużywa baterię tylko w momencie odświeżania ekranu (przewracania kartki). Typowy e-czytnik na jednym ładowaniu pozwala na 10 tysięcy odświeżeń ekranu, co przy typowym scenariuszu użytkowania wystarcza nawet na 6 tygodni ciągłego korzystania.

Tylko e-ink

W specyfikacji należy szukać właśnie tej informacji – czy została wykorzystana technologia papieru elektronicznego (e-ink). Oznaczenia takie jak LCD bądź TFT dyskwalifikują urządzenie jako czytnik e-booków.

Ważny jest rodzaj światła

Kolejną zaletą ekranów e-ink jest brak emisji światła. Ekrany LCD, aby wyświetlić obraz, emitują światło w kolorze białym, któremu (w dużym uproszczeniu) po przejściu przez pryzmat nadawany jest kolor. W przypadku ekranów e-ink ta cecha nie występuje.

Liczy się wielkość

Rozmiar ekranu waha się najczęściej od 5 do 10 cali. Najbardziej popularny rozmiar ekranu to 6 cali, który sprawia, że czytnik można wszędzie ze sobą zabrać. Urządzenia te są również najpopularniejsze na rynku, dzięki czemu ich cena jest najbardziej atrakcyjna. Na ekranach mniejszych niż 5 cali czytanie nie jest komfortowe, a 10-calowe modele sprawdzają się idealnie dla osób, które czytają pliki PDF (często zeskanowane) z wieloma kolumnami w tekście. Te modele są również mniej poręczne i cięższe.

Wsparcie standardu EPUB i wygodne czytanie PDF

Format EPUB jest międzynarodowym standardem książek elektronicznych. Większość e-księgarń w Polsce i na świecie (w tym przykładowo sklep Midiapolis), domyślnie sprzedaje e-booki w tym formacie (czasem tylko w nim). Daje to wolność w wyborze miejsca zakupu cyfrowych książek.
Publikacje w EPUB umożliwiają najwygodniejszy odczyt. Tekst równomiernie dopasowuje się do ekranu, można zmieniać rozmiar i krój pisma, odstępy pomiędzy wierszami, czy też justowanie tekstu. Dzięki wbudowanemu spisowi treści przełączanie między rozdziałami jest bardzo wygodne. Takiej wygody nie gwarantuje popularny format PDF.

Wspierają go wszyscy, tylko nie Kindle

EPUB wspierany jest przez około 95 procent czytników e-booków na świecie z wyjątkiem urządzeń sprzedawanych przez amerykański sklep Amazon, który stosuje własne rozwiązanie (z własnym systemem zabezpieczeń) i czytnik o nazwie Kindle.
Pliki EPUB mogą być zabezpieczone systemem DRM (Digital Rights Management). Warto poszukać w specyfikacji urządzenia, czy urządzenie posiada wsparcie formatu EPUB z DRM lub “Adobe DRM”.

Sprawdź funkcje i formaty

Czytniki e-booków wspierają również wiele innych formatów np. dokumenty Word (.doc, .docx) MOBI i PDF. Pliki PDF nie są optymalnym formatem dla czytników e-booków, ale są najczęściej używane. Nie pozwalają na tak wygodne dopasowanie tekstu jak EPUB. Przy korzystaniu z plików PDF, najlepiej zwrócić uwagę, czy czytnik posiada funkcję “re-flow”, która dopasuje tekst do rozmiaru ekranu.
Jeśli dokonujecie zakupów w różnych księgarniach (polskich i zagranicznych), e-książki mogą być w różnych formatach. Ważne, aby urządzenie wspierało trzy najbardziej popularne formaty tj. EPUB i PDF (wraz z DRM) oraz MOBI.

Polski interfejs

Z wielu badań wynika, że cyfrowi czytelnicy czytają dużo – średnio o 9 książek rocznie więcej niż użytkownicy korzystający z papierowych wydań. E-czytelnicy lubią się dzielić książkami, co oznacza, że często wypożyczają urządzenia członkom rodziny – w tym dziadkom i dzieciom. Dla tych grup docelowych ważne jest, aby urządzenie było proste w użytku.
Przy zakupie warto zatem upewnić się, czy urządzenie posiada polski interfejs (tzw. polskie menu) i polską instrukcję użytkowania.

Gwarancja w Polsce

Jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru urządzenia jest ewentualny kontakt z producentem i serwisem. Kupując produkt warto sprawdzić, kto daje gwarancję i czy serwis jest w Polsce. To ważne w razie ewentualnych napraw, kiedy trzeba będzie skontaktować się z obsługą. Kupując np. czytnik inkBOOK masz pewność pełnego wsparcia w Polsce.

Dodatkowe funkcje, które warto rozważyć

Karta pamięci. Dla wielu użytkowników ważne jest korzystanie z własnej karty pamięci, na której przechowują pliki. Pozwala to rozszerzyć zbiór swojej biblioteki na urządzeniu i ułatwia wgrywanie kolejnych e-booków.
Doświetlenie ekranu pozwala czytać w nocy i podnosi komfort czytania w ostrym świetle słonecznym. Na rynku znajdują się urządzenia, które posiadają technologię doświetlenia ekranu. W przypadku e-czytników podświetlany jest tylko ekran urządzenia, a strumień światła dociera do oczu użytkownika tylko w niewielkim stopniu. Przy wyborze modelu z doświetleniem ważne jest, aby rozdzielczość ekranu nie wynosiła mniej niż 1024×758 i ekran pracował w oparciu o technologię e-ink – HD, Carta, czy Pearl.
Ekran dotykowy jest niemalże standardem, ale znajdują się jeszcze na rynku modele, które można obsługiwać tylko przyciskami. Rekomendujemy nabycie urządzenia z ekranem dotykowym, gdyż daje największą wygodę użytkowania.
Łączność bezprzewodowa wykorzystywana jest wtedy, kiedy pragniemy pobrać e-książkę bezpośrednio na urządzenie. Większość modeli posiada możliwość połączenia się z siecią Wi-Fi, a czasem również 3G.
Sklep. Dodatkowym atutem jest posiadanie wbudowanej e-księgarni. Jeżeli czytnik posiada zainstalowaną aplikację sklepu, oznacza to, że możemy nabywać e-książki bezpośrednio w urządzeniu. Dodatkową zaletą jest jeśli księgarnia posiada bogaty wybór książek w języku polskim.
Syntezator mowy. Dzisiejsze technologie umożliwiają nam łatwiejszą konsumpcję e-treści również wtedy, kiedy wykonujemy inne zadania. Jeśli w danym momencie jesteśmy zajęci, to możemy wykorzystać cyfrowego lektora, który przeczyta nam e-książkę. Jest to bardzo wygodne i często używane rozwiązanie. Najpopularniejszym syntezatorem mowy na świecie jest IVONA, który został zaprojektowany przez polskich inżynierów z Gdańska.
Warto spojrzeć, czy urządzenie posiada wyjście słuchawkowe (jack 3,5mm) oraz informację, czy jest zainstalowany syntezator mowy lub też system TTS (text-to-speech). Często widnieje też informacja na opakowaniu, że urządzenie posiada funkcję “Czytaj na głos”.
Dodatkowe korzyści. Przy zakupie czytnika często gratis otrzymujemy e-książki będące klasyką polskiej i światowej literatury, a wśród nich bestsellery i lektury szkolne. Dzięki temu rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą sporo zaoszczędzić. Dodatkową korzyścią jest fakt, że dzieci nie muszą nosić ciężkich książek w plecakach, co wpływa na ich codzienny komfort.

Co możemy pominąć?

Przy wyborze e-czytnika takie parametry jak ilość pamięci RAM czy zastosowany procesor są drugorzędne. Odczyt dokumentów elektronicznych nie jest wymagający, a zastosowanie podzespołów o mniejszym zapotrzebowaniu na energię ma pozytywny wpływ na długość pracy na baterii. Mniejsza ilość pamięci RAM czy rdzeni w procesorze wpływa też na niższą cenę w porównaniu do tabletów.

Co wybrać?

W pierwszym etapie wyboru idealnego dla siebie warto określić, które z powyższych funkcji chcielibyśmy znaleźć w swoim urządzeniu. Następnie spośród listy dostępnych urządzeń spełniających nasze wymagania wybrać to, które cechuje się dobrymi opiniami, posiada rzetelne wsparcie producenta i polski serwis.