3. Narkotyki

Narkotyki w Tajlandii są łatwo dostępne, ale kary za ich posiadanie są bardzo surowe i bywają wyższe niż na przykład za zabójstwo. Warunki w tajskich więzieniach uznawane są co najmniej odstraszające, przykładowo nie ma w nich wody. Często zdarza się, że policja w ramach prowokacji wystawia swojego człowieka w roli dealera i łapie naiwnych poszukiwaczy wrażeń.

4. 2559 rok

W kraju Tajów jest właśnie 2559 rok, choć używa się już dwóch kalendarzy: gregoriańskiego oraz buddyjskiego. Ten drugi zaczyna liczyć lata od śmierci Buddy (rok 543 przed Chrystusem). Według kalendarza buddyjskiego Nowy Rok obchodzi się w kwietniu. Chcąc jednak ułatwić kontakty ze światem, od 1941 r. w Tajlandii obowiązuje już ogólnoświatowy kalendarz.

5. Miasto aniołów

Stolica Tajlandii – Bangkok, według szacunków ma już piętnaście milionów mieszkańców. Jest głównym centrum naukowym, kulturowym  i ekonomicznym tego kraju. Tajowie mówią o nim Krung Thep, co znaczy dosłownie: Miasto Aniołów. To skrócona wersja bardzo długiej i oficjalnej nazwy (liczącej 62 sylaby), która trafiła do księgi Rekordów Guinnessa, jako najdłuższa nazwa miejscowości na świecie – กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์ (posłuchaj), co w tłumaczeniu oznacza: Miasto aniołów, wielkie miasto rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana.