Danse macabre, bicie pejczami, przebieranie za czarownice, tłuczenie waz – czyli jak świat świętuje Wielkanoc?

USA

obamaOd 130 lat co roku dzieci w Stanach uczestniczą w zawodach toczenia jajka. Dzieci za pomocą łyżki muszą jak najszybciej przetoczyć jajko z jednej na drugą stronę trawnika Białego Domu. Nad przebiegiem zawodów czuwa prezydent.

 

 

 

 

Hiszpania

danse macabreDance Macabre, czyli taniec śmierci odbywa się w Wielki Czwartek w katalońskim Verges. To tradycja trwająca od czasów średniowiecza. O północy ulicami przemierzają pochody szkieletów z kosami, urnami i prochami zmarłych. Taniec śmierci trwa do godzin porannych Wielkiego Piątku.

 

 

 

 

Wielka Brytania

UKBrytyjskie miasteczko Bacup znane jest z organizowania niedzielnego występu dziwnej grupy tanecznej. Mężczyźni z pomalowanymi na czarno twarzami i dyrygowani za pomocą bata, który ma odpędzać złe duchy wykonują tańce ludowe. Tradycja pochodzi ze średniowiecza i została najprawdopodobniej przywieziona na wyspy przez piratów z północnej Afryki.

 

 

 

Grecja

Korfu-easterNa wyspie Korfu trzeba uważać na głowy… Niektórzy mieszkańcy praktykują wyrzucanie przez okna glinianych waz. Pochodzenie tradycji nie jest do końca znane. Jedni uznają, że jest to symboliczne odrzucenie Judasza i symbolu zła, inni w nawiązaniu do zwyczajów istniejących w Wenecji, traktują wyrzucanie waz jako okazję do pozbycia się starych naczyń. Pozostali dobrze się bawią rozbijając wazy. Ponadto Grecy malują pisanki na czerwono, co ma symbolizować krew Chrystusa.

Niemcy

NiemcySilna tradycja przystrajania drzewek pisankami została już prawie zapomniana. Jednak niektórzy Niemcy nadal mają w zwyczaju ozdabiać Ostereierbaum.

 

 

 

 

 

Czechy, Słowacja

CzechyTradycja świąteczna w Czechach i na Słowacji jest podobna do śmigusa-dyngusa z tą różnicą, że kobiety zamiast wody są traktowane dekoracyjnymi, ozdobnymi pejczami. Wszystko dla zdrowia i piękna.

 

 

 

 

 

 

Finlandia

finlandiaWielkanoc w Finlandii przypomina amerykańskie święto Halloween. Dzieci przebierają się za czarownice i odwiedzają sąsiadów, aby zdobyć cukierki.

 

 

 

 

 

Francja, Holandia, Belgia

Francja, Holandia, BelgiaPrzed Wielkanocą dzwony we Francji, Holandii i Belgii milczą, co ma oznaczać, że odleciały do Rzymu. Powracają rano w Wielką Sobotę przynosząc z sobą pisanki i czekoladowe jajka.