Praktycznie każdy z nas posiada jakiś talent. Najczęściej dowiadujemy się o nim podczas zajęć w szkole, od znajomych czy rodziny. To właśnie oni są zazwyczaj pierwszymi odkrywcami naszych niezwykłych umiejętności. Aby ich nie utracić warto je na bieżąco szlifować – na zajęciach dodatkowych, kółkach zainteresowań lub w specjalnych profilowanych szkołach. Co jeśli jednak rozwój talentu wymaga wkładu finansowego, którym nie dysponujemy? Czy istnieją instytucje, które wspierają młode talenty? Jak skorzystać z ich pomocy?

Każdy człowiek na świecie posiada wyjątkowe umiejętności – nie musi to być talent malarski, muzyczny czy wokalny. Bowiem empatia, wdzięk osobisty czy umiejętność nawiązywania relacji z innymi to także wyjątkowy talent. Jeśli na swojej drodze spotka się odpowiednią osobę, która wyznaczy kurs, jakim należy podążać, jest duża  szansa na osiągnięcie sukcesu.

Osoba, która poprowadzi do sukcesu

Wiele gwiazd show biznesu, z dziedziny muzyki czy filmu, zanim osiągnęli swój sukces podejmowali się wielu różnych zajęć, całkowicie nie związanych z dotychczasową działalnością. Pracowali w kawiarniach, sklepach, a nawet w telemarketingu. Jak sami wspominają, ciężka praca ukształtowała ich osobowość oraz charakter i pozwoliła skupić się na tym co dla nich ważne. Dobrym przykładem jest Brat Pitt  – obecnie znany i rozpoznawalny aktor. Kiedy przyjechał do Los Angeles żył bardzo skromnie – by zarobić na utrzymanie pracował jako szofer. Wówczas dostrzegła go jedna z klientek, która przedstawiła go nauczycielowi aktorstwa. Pomimo braku oszczędności udało mu się trafić pod skrzydła osoby, która była jego przepustką do kariery aktorskiej. Jeśli pozwolimy sobie pomóc i będziemy otwarci na nowe możliwości rozwoju istnieje duża szansa na doskonalenie swoich umiejętności i osiągnięcie wymarzonego sukcesu.

Wsparcie finansowe od instytucji

Różnego rodzaju instytucje powstają często z myślą o wspieraniu zdolności osób, których nie stać na rozwój, ze względu na ich status materialny. Ich celem jest wyszukiwanie, zachęcanie i często finansowe wspieranie uzdolnionej młodzieży. Dbają one o skuteczną promocję medialną, która przyciąga do instytucji darczyńców – mają w ten sposób możliwość wsparcia finansowego potrzebujących osób. Stowarzyszenia czy fundacje organizują również tematyczne turnusy dla utalentowanych osób, obozy, warsztaty lub spotkania ze znanymi osobami w danej dziedzinie, w celu pogłębiania i rozwijania zdolności. Jedną z takich organizacji, która wspiera dzieci z zakresu finansowego ale i networkingowego jest Fundacja Platforma Równych Szans. – Fundacja ma za zadanie umożliwienie równego startu potrzebującej młodzieży z całej Polski. Od momentu powstania, Fundacja przyznała liczne stypendia finansowe, udzieliła pomocy różnym jednostkom, zorganizowała szereg wydarzeń edukacyjno-rekreacyjnych na rzecz potrzebujących z domów dziecka i placówek wychowawczych. Wspierała także jednostki indywidualne, organizując im warsztaty i promocje – mówi Jakub Zajdel, współzałożyciel Fundacji Platforma Równych Szans.

Często finałem takiej współpracy są przeglądy, wystawy, sympozja, gdzie podopieczni mogą zaprezentować i zweryfikować dotychczasowe umiejętności. Takie organizacje bardzo często ogłaszają się na stronach internetowych, w prasie czy w instytucjach kulturalno-oświatowych – znalezienie ich nie powinno stanowić większego problemu.

Talent show

Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się programy o charakterze talent show. Są to programy rozrywkowe, w których występują osoby obdarzone różnymi talentami. Nie były one również wcześniej związane z telewizją. Telewizyjnych odkryć młodych talentów można by było wymieniać godzinami. W pierwszym polskim talent show „Szansa na sukces”, odkryciem była Justyna Steczkowska, która uznawana jest obecnie za jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. W programie „Mam talent” swoje umiejętności zaprezentowali m.in. akordeonista Marcin Wyrostek czy piosenkarze Kamil Bednarek i Marta Podulka. Wiele osób, pomimo tego, że nie wygrały programu zostały dostrzeżone przez łowców talentów, którzy wypromowali ich i zaproponowali dalszą współpracę.

Aby rozwinąć swój talent nie zawsze potrzebne jest duże zaplecze finansowe, czasami wystarczy otworzyć się na ludzi, instytucje lub programy rozrywkowe, które mogą pomóc osiągnąć swój wymarzony cel i spełnić marzenia.