Statystyczny Polak spożywa ich ponad 10 miesięcznie. Jednak czy wiemy, jakie mają właściwości? Sprawdź nasze zestawienie 12 ciekawostek naukowych o jajach zwierząt i dowiedz się więcej!
- Srebrne sztućce zmieniają kolor na czarny po zetknięciu z żółtkiem. Przyczyną jest duża zawartość siarki w jajku, która po związaniu się ze srebrem tworzy siarczek srebra.
- Skorupka jajka nie jest szczelna w 100 procentach. Zawiera około 17 tysięcy porów, dlatego jajko może chłonąć zapachy.
- Jajka mogą okazać się pomocne przy łagodzeniu objawów kaca. Wysoki poziom cysteiny, ułatwia rozkład aldehydu octowego, który powstaje w wyniku metabolizowania alkoholu.
- Dziobak i kolczatka to ssaki, które znoszą jaja. Pochodzą one z rzędu stekowców i występują na kontynencie australijskim.
- Jajka nie podnoszą poziomu cholesterolu. W ich żółtkach znajduje się lecytyna, która dzięki wielonienasyconym kwasom tłuszczowym redukuje stężenie cholesterolu we krwi. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe oraz poprawia pracę wątroby i układu nerwowego.
- Żółtko jajka jest największą pojedynczą komórką zwierzęcą.
- Jajko koliberka hawańskiego ma około 6 milimetrów i jest jednymi z najmniejszych jaj ptasich.
- Znajdujące się w jajku dwie skręcone nici to chalaza. Służy ona do utrzymania żółtka we właściwej pozycji.
- Intensywność koloru żółtka zależy od karmy spożywanej przez kury, natomiast kolor skorupki jest zależny od rasy ptaka.
- 5,5 mln jaj w ciągu doby są w stanie znieść kury w największych polskich fermach.