5. Państwa miasta

Okazją do trenowania szarych komórek jest również tradycyjna gra “państwa – miasta”. Wprowadzenie do gry nowych, oryginalnych kategorii (postać z bajki, przedmiot domowego użytku, rzeczy białe itp.), zmotywuje najmłodszych i zachęci do kreatywnego myślenia.

6. Układanie własnych historii, bajek

Wakacje dają niezliczoną ilość okazji do tego, by swobodnie puścić wodze fantazji i zająć się układaniem własnych historii i bajek. Zabawa polega na tym, że pierwszy z uczestników wymyśla bohatera historii i układa jej pierwsze zdanie. Każda kolejna osoba dopowiada następny etap – jedno, maksymalnie trzy zdania. Warunkiem, którego muszą trzymać się uczestnicy jest to, że fragmenty muszą się ze sobą łączyć, a każdy kolejny uczestnik musi zaakceptować pomysł swojego poprzednika i twórczo go rozwinąć. Zabawa kończy się, gdy zespół doprowadzi historię do pozytywnego zakończenia.

7. Stwórz własnego superbohatera

Inną wersją zabawy jest wymyślanie superbohaterów. Uczestnicy razem określają jego supermoce, opowiadają, skąd się wziął, wymyślają jak wygląda, projektują mu strój. Muszą też wymyślić mu jakiś charakterystyczny gadżet i oczywiście nadać mu imię.

8. Jak  ożywić swojego bohatera – Studio Wyobraźni Cartoon Network

Stworzoną postać można nie tylko narysować, można również wprawić ją w ruch dzięki aplikacjom przygotowanym przez np. Studio Wyobraźni Cartoon Network. Na stronie www.imaginationstudios.cartoonnetwork.pl  znajdują się materiały pozwalające poznać tajniki pracy animatorów oraz programy, dzięki którym młodzi użytkownicy będą mogli wczuć się w rolę scenarzystów i producentów. Wideoporadniki pokazują dzieciom, jak w prosty sposób narysować swojego ulubionego bohatera lub stworzyć własną bajkę za pomocą pacynek i animacji poklatkowej. W czasach, w których nawet telefon komórkowy pozwala na wykonanie i zmontowanie serii zdjęć, animacja poklatkowa jest dostępna dla każdego. Przygotowywanie swojej własnej historii, budowanie scen i montaż zdjęć wciąga wszystkich niezależnie od wieku, a wielu dorosłych odkrywa przy tym nieznane sobie pokłady własnej kreatywności.