Wakacje to wymarzony czas dla dzieci i niemałe wyzwanie dla rodziców, którzy zachodzą w głowę, jak zapewnić swoim pociechom opiekę i nie dopuścić do pojawienia się nudy. W ramach drugiej edycji projektu edukacyjnego Studio Wyobraźni Cartoon Network powstał zestaw twórczych zajęć i zabaw, opracowany przez psycholożkę i trenerkę Aleksandrę Latochę. Warto sięgnąć po te pomysły w wakacyjne dni i przekonać się, że zorganizowanie czasu najmłodszym wcale nie jest trudne, a wspólne zajęcia zbliżają rodzinę i pomagają w rozwoju dziecka.

1. Słowo na literę

Uczestnicy gry wymieniają jak najwięcej słów rozpoczynających się na wybraną literę alfabetu. Gdy wyczerpią się najbardziej oczywiste słowa, warto poszukać rzadziej używanych i pobawić się w słowotwórstwo lub zlepki słowne. Jeśli chcemy podkręcić dynamikę, wprowadźmy element rywalizacji: uczestnicy wymieniają słowa w określonej kolejności. Gdy komuś skończą się pomysły – odpada. Wygrywa osoba, która wytrwa do końca.

2. Rejestracje

Idealna propozycja na długie godziny spędzone w samochodzie. Obserwując przejeżdżające auta, wybieramy trzyliterową rejestrację, którą w dalszej części gry będziemy traktować jak skrót. Zadaniem uczestników jest wymyślenie jak największej liczby, jak najbardziej oryginalnych rozwinięć tego skrótu. W ten sposób rejestracja ORK może zamienić się w skrót od Ocieplane Rurki Kremowe lub Opasłe Rumaki Kare.

3. Skróty

Jeśli podróżujemy innym środkiem transportu niż samochód, zabawę możemy oprzeć na popularnych skrótach takich jak: PKP, PKO, AGD, BHP, PZU czy PZPN.

4. Inteligencja

Jeśli mamy ze sobą coś do pisania, warto zagrać w starą, popularną grę “inteligencja”. Punktem wyjścia jest wybór wielosylabowego słowa np. INTELIGENCJA. Uczestnicy zapisują je na kartce, a następnie w określonym czasie (od 3 do 5 minut) tworzą jak najwięcej słów ułożonych z liter słowa wyjściowego np. GEN, LEN, TLEN, LIGA, JEN itp. Wygrywa osoba, która zapisze jak najwięcej słów.