„Nie zadzieraj nosa…” śpiewały „Czerwone Gitary”. Patrzenie w niebo kojarzy się z zarozumiałością i oderwaniem od rzeczywistości, ale dla tych zjawisk warto skierować wzrok ponad horyzont i poczuć, czym jest kosmos. Poznaj 6 zjawisk astronomicznych, które trzeba zobaczyć.

1. Zaćmienie słońca

Praktycznie każdy może zobaczyć zaćmienie częściowe, jednak całkowite jest o wiele trudniej – występuje maksymalnie dwa razy w roku i jest widoczne na niewielkim obszarze. W Polsce najbliższe możliwe będzie do zobaczenia za 100 lat. Jeśli ktoś nie chce czekać, warto rozważyć urlop w Hiszpanii w roku… 2026.

2. Zaćmienie księżyca

Jest o wiele mniej spektakularne, nasz satelita nawet podczas pełnej fazy zaćmienia jest nieco widoczny, ale zjawisko nadal pozostaje bardzo piękne. Dodatkowo jest o wiele częściej spotykane niż całkowite zaćmienia słońca.

3. Komety

Piękne, nieprzewidywalne, kiedyś budziły grozę, zwiastowały wojny, epidemie i inne nieszczęścia. Urodzeni na początku lat ’90 XX wieku i wcześniej mogą pamiętać doskonale widoczną kometę Hale-Boppa z 1997 (na zdjęciu). Kiedy następne takie zjawisko? Nie wiadomo, nawet znając orbity i terminy powrotów komet w nasze okolice, nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy i jak będą widoczne.

Pojedyncze „spadające gwiazdy” można obserwować każdej nocy. Jednak kilka razy w roku, kiedy Ziemia na swojej orbicie wokół słońca przechodzi przez pola kosmicznego gruzu możemy podziwiać ich po kilka lub kilkanaście na godzinę. Najsłynniejsze – Perseidy to nawet 100 meteorów na godzinę.

5. Obłoki srebrzyste

Zjawisko nie tyle astronomiczne, co atmosferyczne. W okolicach letniego przesilenia delikatne chmurki są tak wysoko nad powierzchnią Ziemi, że nadal podświetla je słońce, dzięki czemu są doskonale widoczne na wieczornym niebie.

6. Zorze polarne

To zjawisko z kolei na pograniczu kosmosu i naszej atmosfery i w przeciwieństwie do obłoków srebrzystych kojarzy się raczej z zimą niż latem (choć nie jest to regułą). Najlepiej widoczne i najczęściej obserwowane na Dalekiej Północy, jednak przy dużej aktywności Słońca swobodnie możemy je obserwować z terenu Polski, a rekordowo udało się je oglądać nawet na Kubie.