Chociaż wiosna kalendarzowa nadejdzie jutro, to już dziś obchodzimy wiosnę astronomiczną. Od dziś z każdą kolejną dobą dzień będzie się wydłużał. Chociaż pogoda może jeszcze nie rozpieszczać, tradycje świętowania pozostają żywe. Zobaczcie jak obchodzi się ten dzień w Polsce i innych krajach.

Polska – topienie Marzanny

Marzan(n)a, Mora, Morana, Morena, Marena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha tak określa się słowiańską boginię symbolizującą zimę i śmierć. Wraz z nadejściem wiosny tworzono słomiane kukły i topiono je, aby przywołać wiosnę. Wierzono, że zabicie Marzanny spowoduje usunięcie efektów działalności tej demonicznej postaci – czyli zimy. Pierwotnie topiono marzanny w czasie słowiańskiego Jarego Święta.

Indie – Holi święto kolorów i miłości

Holi to indyjskie święto radości i wiosny, obchodzone przez hindusów, sikhów, muzułmanów, a także chrześcijan, zazwyczaj w czasie pełni księżyca w miesiącu phalguna. W 2016 roku holi wypada 24 marca. W czasie tego święta, konwenanse i tabu przestają mieć znaczenie. Wszyscy odwiedzają siebie, obdarowują słodyczami i obsypują kolorowymi proszkami. Tego dnia dorośli nie stronią od używek, a luźna i romantyczna atmosfera udziela się szczególnie zakochanym.

Norwegia – pożegnanie ciepłych gaci

W Norwegii wiosna przychodzi wyjątkowo późno, bo w połowie maja. Gdy drugie co do wielkości jezioro w Norwegii, Femud, zaczyna odmarzać i kiedy zaczyna zanikać na nim lodowa kra, Norwedzy otrzymują znak, że mogą zmienić swoją odzież na lżejszą. W czasie pierwszego dnia wiosny, Norwedzy odwiedzają swoich znajomych i zapraszają ich na naleśniki z dżemem z maliny nordyckiej.

Irlandia – Imbolc

Imbolc to pierwsze święto wiosenne, które rozpoczyna proces wypędzania zimy. Odbywają się wtedy nocne procesje z pochodniami. Wychodzi się wtedy z domów, aby spotkać świstaka, poszukać przebiśniegów i przywitać Słońce.