7 sierpnia około godziny 20:15 będziemy mieli szansę zobaczyć częściowe zaćmienie Księżyca. Kosmos będzie na wyciągnięcie ręki, bowiem zjawisko możemy zaobserwować gołym okiem.  

Zaćmienie Księżyca następuje, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem (będącym w pełni), wchodzącym w stożek cienia ziemi. Widoczność tej fazy widać z miejsc, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Kosmos obdaruje nas dziś zaćmieniem częściowym, w wyniku którego Księżyc będzie lekko „nadgryziony”.  Widowisko zaobserwujemy w całej Polsce, zaraz po wschodzie Księżyca. Najlepszy widok będą mieli mieszkańcy wschodniej części kraju.

Naturalny spektakl rozpocznie się o godzinie 19:24. Gdyby nie zaćmienie, Księżyc zobaczylibyśmy dziś w pełni. W tym wyjątkowym dniu, będzie on lekko przyciemniony od dołu, jako konsekwencja cienia rzucanego przez Ziemię. Faza maksymalna, w której satelita zostanie zasłonięty w około 24 proc., nastąpi o godzinie 20:22. Kosmiczne widowisko zakończy się o 21:18, co oznacza koniec zaćmienia częściowego.

Aby zobaczyć dzisiejszy fenomen, nie potrzebujemy żadnych przyrządów astronomicznych. Najlepiej ustawić się w miejscu o małym oświetleniu, w kierunku południowo-wschodnim. Jest to idealna okazja, by zabrać ukochaną osobę na spacer, bowiem w okresie 17 lipca-24 sierpnia dobrze widoczne są również Perseidy, czyli spadające gwiazdy. Zjawisko najlepiej obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia, kiedy pojawi się ich na niebie najwięcej.