Mars to czerwona planeta, o której marzą astronauci.Czy jednak z Marsa da się wrócić? Co ukrywa to tajemnicze ciało niebieskie? Zobacz zapierające dech w piersiach zdjęcia!

Łazik Curiosity, czyli minilaboratorium badawcze wysłane na Marsa w 2011 r., fotografuje powierzchnię czerwonej planety i bada jej strukturę. Zdjęcia, które wysyła nam z Marsa, pokazują nieznane nam oblicze tego ciała niebieskiego. Widoki z pustynnego rejonu, który zajmuje główne wzniesienie Marsa, wyglądają zupełnie jak ziemskie widoki z Mojave, Sahary, czy Gobi. Zdjęcia z Marsa były bardzo dobrej jakości, dzięki czemu można było dojrzeć nawet strukturę skał!

Struktura ta daje naukowcom do myślenia i przynosi więcej pytań niż odpowiedzi: dlaczego widoki z Marsa są tak pustynne? Skoro wzniesienia skalne zostały uformowane przez pływy wodne, to gdzie podziała się woda? Czyżby wyparowała z Marsa? Ślady świadczą o tym, że na czerwonej planecie kiedyś znajdowało się bogate siedlisko mikroorganizmów, a dokładnie w kotlinie Aeolis Mons, gdzie niegdyś było jezioro.

Część skał na tym ciele niebieskim powstała w wyniku nagromadzenia się osadów mineralnych z wody, a więc ta pustynna planeta mogła być kiedyś … błękitna! Kolejne zdjęcia z Marsa mogą całkowicie zmienić nasze postrzeganie tego obecnie pełnego piasku i kamieni rejony galaktyki.

Mars

Mars

Mars

Fot. Nasa