Nie wszystkim firmom udaje się rozwinąć i z różnych przyczyn muszą one przerwać swoją działalność już nawet w pierwszym jej roku. Czasem wynika to ze zbyt silnej konkurencji czy kryzysu gospodarczego, ale przyczyną może być również nieodpowiednie zarządzanie biznesem. Jakie zasady pozwolą nam działać efektywnie?

Zdecydujmy, jakie czynniki są kluczowe

Każdy rodzaj biznesu posiada inne czynniki, dzięki którym może osiągnąć sukces. Na początek najważniejszy jest cel – wyznaczmy część rynku, który chcemy opanować. Następnie należy dowiedzieć się, co wpływa na to, że ludzie chcą skorzystać z usług, które proponujemy, a co sprawia, że pojawiają się wątpliwości. W przypadku naszej firmy najważniejszy był produkt, który pozwalał salonom urody na pozyskanie nowych klientów, a to jest dla nich priorytetem. Bardzo ważne było również zbudowanie silnego zespołu sprzedażowego.

Rozsądnie planujmy

Zakładając firmę nie wystarczy jedynie bieżące planowanie, ale również długofalowe. Brak tej umiejętności jest częstym powodem kłopotów w przedsiębiorstwie. Nie możemy myśleć tylko o tym, jak pozyskać pierwszych klientów, ale również jak zrobić, aby pozostali z nami po upływie jakiegoś czasu. Bardzo ważna jest umiejętność wyznaczania celów biznesowych oraz znajdywanie sposobów, jak je osiągnąć.

Organizacja swojego czasu i innych

Brak organizacji powoduje nie tylko chaos w firmie, ale także sprawia, że pracownicy czują się zniechęceni. Zarządzanie czasem swoim i ludzi jest niezwykle ważne, ponieważ są oni najcenniejszym zasobem firmy i od nich zależy to, jak ona funkcjonuje. Pracownicy powinni mieć stawiane realne cele – nie za małe, a też nie za wysokie, tak, aby wykorzystywać wszystkie ich możliwości, a jednocześnie żeby były do zrealizowania. Organizacja działań nie może być przypadkowa. Należy cały czas analizować, to co się dzieje i modyfikować ten proces w zależności od zmian zachodzących w firmie.

Motywacja pracowników

Kiedy zarządzamy własnym biznesem, bardzo ważna jest odpowiednia motywacja pracowników. Zapewnienie dobrych warunków i narzędzi do pracy, ciekawe zadania i adekwatne do nich wynagrodzenie to podstawa. Zadowoleni pracownicy są bardziej efektywni, lepiej i szybciej wywiązują się ze swoich obowiązków.

Samodyscyplina, ciągły rozwój i zdobywanie nowej wiedzy jest niezwykle ważne, gdy zarządzamy firmą. Błędem w startupach jest oczekiwanie wysokich zysków już na samym początku – pamiętajmy, że rozwinięcie dobrego biznesu wymaga czasu!

Marcin Niewitecki   Przemysław Jurek

Marcin Niewitecki i Przemysław Jurek, założyciele Lavito.pl