Trela, Beata Guczalska, wydawnictwo Marginesy

TRELA Marginesy„Dał swoje oblicze setkom postaci, ale zawsze pozostał sobą – żadnej z nich nie pozwolił sobą zawładnąć. Jakość absolutnie wyjątkowa” – pisze zafascynowana jego talentem Beata Guczalska. Aktor nie gości na łamach plotkarskich witryn, nie bryluje. Stara się skupić uwagę na rolach, a nie własnej postaci. Tym cenniejsze, że teraz nareszcie występuje w długo oczekiwanej roli – bohatera książki.  Wybitny aktor Starego Teatru w Krakowie, współzałożyciel Teatru STU, wielokrotnie podziwiany w Teatrze Telewizji i wybitnych filmach. Jak sam mówi: „W teatrze jestem, w filmie bywam”.  To fascynująca opowieść o życiu Jerzego Treli i jego drodze na scenę z niewielkiej wsi Leńcze poprzez liceum plastyczne w Krakowie i Wydział Aktorski krakowskiej PWST, gdzie dziś jest wykładowcą, a w latach 1984–1990 był rektorem. Nieocenionym walorem tej książki są też unikatowe zdjęcia i dokumenty.

Tysiąc i jedna opera, Piotr Kamiński, Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Tysiac i jedna operaKsiążka „Tysiąc i jedna opera” Piotra Kamińskiego to prawdziwy niezbędnik muzyczny dla wszystkich tych, którym muzyka i opera są bliskie sercu. Zawiera m.in.: – dzieła ponad 230 kompozytorów (wraz z biogramami) – omówienia ponad 1000 utworów – streszczenia fabuł i fragmenty oper – komentarz analityczno-historyczny – chronologię prapremier wraz z miejscem prawykonania i obsadą. To obszerne, encyklopedyczne opracowanie jest wędrówką przez cztery wieki opery. Czytelnik znajdzie w leksykonie omówienie nie tylko arcydzieł światowego repertuaru, ale również utworów zapomnianych, marginalnych, a czasem nawet nie do końca udanych, choć przez nazwisko kompozytora lub okoliczności powstania ważnych.

 

Wiersze wybrane, Ewa Lipska, Wydawnictwo a5

Wiersze wybrane, Ewa Lipska, Wydawnictwo a5Ewa Lipska jest jedną z najlepiej dziś rozpoznawalnych poetek. Jej wiersze w istotny sposób wpisują się w panoramę polskiej poezji ostatnich pięciu dekad. Zyskały uznanie krytyki. Uklasyczniły się w podręcznikach. I są też – po prostu – czytane, dzięki czemu stanowią ważną część krajobrazu naszej współczesności.  Bez słów zapisanych przez autorkę „Ludzi dla początkujących” nie wiedzielibyśmy czegoś ważnego o naszym czasie i o nas samych. Warto więc te słowa przypominać, warto do nich wracać. Okazją do takiego powrotu jest obszerny tom “Wierszy wybranych”. Staranny i obszerny wybór z ponad 40 lat twórczości. Od młodzieńczych liryków po zaangażowane społecznie wiersze z lat 2000.

 

Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi, Mikołaj Gogol, Wydawnictwo Sic!

Gogol Wydawnictwo SicWybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi Mikołaja Gogola, wydane w 1847 roku, były wielkim zaskoczeniem dla entuzjastów sztuki pisarskiej autora Szynela, Rewizora i Martwych dusz. Także sam tytuł, na tle wymienionych arcydzieł, nie czarował magią, nie drażnił, nie ekscytował. Korespondencja z przyjaciółmi! W dodatku wybrane fragmenty! A może to, czego autor nie włączył do książki, było ciekawsze i prawdziwie bulwersujące? Takie mogło być pierwsze wrażenie. Zaskakiwała treść. Nie było takiej dziedziny życia społecznego i państwowego, której autor owych Wybranych fragmentów nie poddałby czy to surowej krytyce, czy też życzliwemu zatroskaniu, czy wreszcie bezwarunkowej afirmacji. Pisarz o niepodważalnym do tej pory autorytecie wypowiadał się o literaturze i sztuce, o sądownictwie i nauczaniu, o Cerkwi prawosławnej, o ziemiaństwie, udzielał rad, jak kochać Rosję, tłumaczył, czym i kim jest Rosjanin, człowiek rosyjski, jaka jest rola kobiety we współczesnej Rosji, w jaki sposób nieść pomoc ubogim i dotkniętym przez los, jak ma sprawować swój urząd gubernator, bezlitośnie piętnował korupcję i łapownictwo, krytycznie wypowiadał się o Ameryce, a dla wzmocnienia swojej niezachwianej wiary w świętą moc carskiego jedynowładztwa, powoływał się na ustne i pisemne świadectwo Aleksandra Puszkina!