Statystyki wskazują, że na polskim rynku brakuje około 30 tysięcy specjalistów IT. Największe braki dotyczą specjalizacji związanych z programowaniem. Pomimo tego, że w ostatnich latach oferta edukacyjna z zakresu IT dynamicznie się rozwija i obecnie prowadzi naukę w tych kierunkach 121 uczelni to nadal mamy zbyt mało absolwentów, którzy są w stanie zaspokoić potrzeby rynku. Nauka programowania może więc stać się drogą do zawodowego i finansowego sukcesu. Gdzie rozwijać swoje kompetencje jeśli jesteśmy już po studiach, wolimy kurs lub naukę online? Sprawdź 12 polecanych szkół programowania i wybierz najlepszą dla siebie! Zestawienie prezentujemy w kolejności alfabetycznej.

Code Academy

Innowacyjna akademia oferująca naukę programowania online na wysokim poziomie, stawia na nowoczesne metody dopasowane do potrzeb współczesnych uczniów. Code Academy oferuję naukę m.in. języków HTML/CSS, Java Script, jQuery, PHP, Python, Ruby. Z platformy korzysta ponad 25 milionów użytkowników na całym świecie.

Coders Lab

Marcin TchórzewskiTym, co wyróżnia Coders Lab, jest metodyka nauki programowania. Program kursów dopasowujemy do wymogów pracodawców: uczymy tych umiejętności, na które jest popyt na rynku pracy, na bieżąco aktualizujemy też materiały dydaktyczne. Nasi wykładowcy to czynni programiści, zajęcia prowadzone są w małych grupach i mają zróżnicowany charakter (ćwiczenia indywidualne, grupowe, warsztaty). Postępy kursantów weryfikujemy w drodze testów. Warto nas wybrać, bo jesteśmy skuteczni – 80 procent naszych absolwentów znajduje pracę w trzy miesiące po zakończeniu kursu.

Marcin Tchórzewski, CEO Coders Lab

Codes School

Codes School to internetowa platforma dla początkujących i bardziej zaawansowanych developerów. Każdy kurs zbudowany jest w kreatywny i przyjazny sposób, dzięki czemu nauka przypomina bardziej zabawę niż szkolne zajęcia. Codes School łączy metody gier z instrukcjami wideo oraz wyzwaniami programistycznymi, dzięki czemu użytkownik zdobywa wiedzę, umiejętności i przy okazji dobrze się bawi. Szkoła udostępnia ponad 50 kursów z  takich dziedzin jak HTML/CSS, JavaScript, iOS, Git, Ruby. Korzysta z nich ponad milion użytkowników w 267 krajach na całym świecie.

CODE:ME

Magdalena BielskaProgramowanie jest dla każdego, co pokazujemy z każdą kolejną edycją kursów od podstaw, a wieczorowy tryb zajęć pozwala uczyć się bez konieczności rezygnowania z dotychczasowej pracy. Odbywające się w ramach warsztatów mini-hackathony są natomiast doskonałą symulacją pracy programisty w zespole. Oprócz kursów, stworzyliśmy również HACKER:SPACE Trójmiasto, czyli przestrzeń dedykowaną entuzjastom nowych technologii, w której między innymi nasi absolwenci nie tylko mogą pracować nad własnymi projektami i pogłębiać swoją wiedzę, ale i uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach z ekspertami czy pasjonatami, na przykład IoT.

Magdalena Bielska, wiceprezes Fundacji CODE:ME

Coursera

Coursera to internetowa platforma edukacyjna współtworzona przez najlepsze światowe uczelnie i organizacje edukacyjne. Serwis oferuje kilkadziesiąt kursów w różnych kategoriach, przyjazna i angażująca forma kursów motywuje do nauki, która kończy się uzyskaniem certyfikatu. Wśród kursów znajdziemy m.in.: Software Development, Mobile and Web Deleopment, Algorytmy, Bezpieczeństwo, Design.

Eduweb

Grzegorz RógNa eduweb.pl znajdziesz multimedialne kursy wideo oprogramowania Adobe, tworzenia grafiki, fotografii, wideo, postprodukcji, projektowania stron WWW i wiele, wiele więcej! Mamy ponad 600 godzin materiałów wideo. Co miesiąc dodajemy nawet 50 godzin wideo kursów dostępnych na DVD oraz online na temat najnowszych technologii. Eduweb Live to jedyna tego typu usługa na rynku w ramach której prowadzimy zajęcia na żywo z zakresu najnowszych technik oraz pracy z oprogramowaniem.


Grzegorz Róg, właściciel Eduweb.pl

EdX

EdX jest platformą e-learningową założona w 2012 roku na Harvardzie wspólnie z Massachusetts Institute of Technology. Oferuje wysokiej jakości kursy z najlepszych światowych uczelni i instytucji, w tym w ramach Massive Open Online Courses (otwartych kursów dla nieograniczonej liczy użytkowników). EdX współpracuje z ponad 90 globalnymi partnerami, oferuje kilkadziesiąt kursów w dziedzinach, na kilku poziomach oraz w dziesięciu językach. Wśród kursów EdX znajdziemy m.in. UX Design, UX Research, Marketing Analytics, Video Game Design, Data Science czy Marketing Analytics.

Egghead.io

Egghead to platforma e-learningowa oferująca użytkownikom kursy w przyjaznej, skondensowanej formie. Pomaga w dokształcaniu się aktywnym zawodowo developerom oraz wprowadza od podstaw w świat nowych programów. W ofercie Egghead znajdziemy kursy m.in. z takich dziedzin jak React, CSS, JavaScript, Angular.

Geek Factory

Dawid SiudmakGeek Factory nie jest typową szkołą programowania, ponieważ dla nas to nie biznes. Na co dzień pracujemy jako programiści i z początku był to wewnętrzny projekt. Nie nastawialiśmy się na zysk, tylko wyszkolenie nowych pracowników. Uczymy praktycznej strony zawodu, wychodzimy poza schemat książek, opierając się na doświadczeniu i praktyce. Dlatego omawiamy też takie zagadnienia jak pozyskanie klientów i zarobki. Większość absolwentów, realizuje projekty, zarabia i wraca po nowe umiejętności.


Dawid Siudmak, managing director Geek Factory

infoShare Academy

marcin-pokojski-foto-bigW infoShare Academy uczymy programowania, przygotowujemy do rozmów rekrutacyjnych, a na koniec kursu pomagamy znaleźć najlepszego pracodawcę. Wszystkie trzy elementy to idealna mieszanka, która pozwala zdolnej osobie w dwa miesiące zdobyć nowy, dobrze płatny zawód. Ponad 70 proc. uczestników naszych kursów zdobywa pracę w firmach IT. To skuteczność zbliżona do poziomu zatrudnień w zawodzie po studiach informatycznych na politechnice. Kursy warte są swojej ceny, ponieważ zwracają się już po kilku miesiącach pracy. W Akademii rozkładamy płatność za kurs na raty, a jeśli zdobędziesz pracę u naszych partnerów po kursie, to możesz się spodziewać zwrotu blisko 50 proc. jego kosztu. Z naszych ankiet wynika, że kursanci doceniają otwartość i poziom naszych trenerów oraz dopracowany program kursów.

Marcin Pokojski, CEO infoShare Academy

Software Development Academy

Piotr MazurSDA jest odpowiedzią na braki kadrowe wśród pracodawców z sektora ICT. Akademia współpracuje z firmami, które rekrutują specjalistów IT, dzięki czemu kursy w 100 procentach odpowiadają potrzebom rynku. W zespołach uczestnicy uczą się programowania na konkretnych przykładach, w realiach funkcjonowania przedsiębiorstw IT. Co istotne, szkolenia prowadzone są przez praktyków z minimum trzy letnim doświadczeniem, pracujących w branży. Podczas planowania kursów bierzemy pod uwagę specyfikę i wymagania lokalnego rynku, a na realizowany materiał i zakres tematyczny mają wpływ firmy partnerskie, które aktywnie poszukują pracowników wśród naszych absolwentów. Realizujemy także projekty z Powiatowymi Urzędami Pracy.

Piotr Mazur, vice-president & head of sales Software Development Academy

Strefakursów.pl

Edyta KumięgaStrefakursow.pl to największa w Polsce platforma edukacyjna on-line. Dzięki naszym szkoleniom tysiące osób nauczyły się nie tylko programowania, ale też tworzenia stron, edycji foto-wideo czy obsługi programów biurowych. Ze strefakursow.pl możesz zdobywać wiedzę i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe bez wychodzenia z domu. Wszystkie szkolenia dostępne są za pośrednictwem internetu, a Ty możesz korzystać z nich na dowolnym urządzeniu: komputerze, tablecie czy telefonie. Mają one przystępną formę filmów instruktażowych połączonych z praktycznymi ćwiczeniami. Każdorazowe ukończenie szkolenia poświadczane jest imiennym certyfikatem.
Edyta Kumięga, senior sales manager w strefakursow.pl