Przed Tobą ważny dzień – już jutro czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna w wymarzonej firmie. Nagle czujesz, że ogrania Cię stres, a w Twojej głowie powstaje mętlik myśli. Są jednak sposoby na to, abyś w takiej sytuacji poczuł się pewniej.

1. Przygotowanie do rozmowy

Pierwsza i podstawowa zasada – to przygotowanie do rozmowy. Odrób pracę domową – dowiedz się jak najwięcej o organizacji, która Cię zaprosiła. Dotyczy to informacji podstawowych, danych firmy, oddziałach, specyfice działania, produktów, czy usług, a także aktualnej sytuacji rynkowej. Nie zapomnij też o  zaznajomieniu się o kulturze, misji, wizji, wartościach i ludziach, którzy w niej pracują. To samo dotyczy osoby, z którą się widzimy – sprawdźmy wszystkie możliwe sposoby, aby dowiedzieć się o tej osobie jak najwięcej. Być może macie wspólne pasje, od których warto rozpocząć rozmowę w celu przełamania lodów?

To samo dotyczy znajomości swojego życiorysu. Przed samą rozmową warto przejrzeć swój życiorys, aby bez trudu odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące doświadczenia zawodowego czy wykształcenia. Pamiętajmy też o punktualności. Spóźnienie się na rozmowę rekrutacyjną może być odebrane jako brak szacunku dla drugiej strony spotkania. Różne mogą być powody takie sytuacji, jeżeli jest to sytuacja nagła, której nie można przewidzieć, należy na bieżąco zawiadomić o tym pracodawcę , przeprosić i wytłumaczyć okoliczności.  Jeżeli tego nie zrobimy pracodawca może uznać, że nie podchodzimy poważnie do tematu rozmowy rekrutacyjnej i z pewnością niepunktualność będzie się powtarzać w późniejszej pracy.

2. Nienaganny strój

Pamiętajmy, że nieodpowiedni strój może zaważyć na naszej pozytywnej ocenie.  Sportowa bluza, dżinsy, zbyt duży dekolt, czy przesadna biżuteria powinny być przeznaczone na inną okazję, niż rozmowa rekrutacyjna. Mimo upału nie zakładajmy japonek, czy bluzek na ramiączkach. O ile nie aplikujesz na kreatywne stanowisko, najlepszy będzie strój elegancki,  klasyczny, w stonowanej kolorystyce. Koszula, marynarka, długie spodnie lub spódnica za kolana, to najbardziej odpowiedni  ubiór na taką okazję.

3. Odpowiednie zachowanie

Jeżeli chcemy być postrzegani jako osoby profesjonalne to zachowujmy się odpowiednio do sytuacji. Nieodpowiednie żarty z naszej strony, czy niestosowane komentarze mogą być uznane za brak kultury osobistej.  Zachowania aroganckie, odebranie telefonu komórkowego w trakcie rozmowy, żucie gumy z pewnością zostaną źle odebrane przez potencjalnego pracodawcę.

Jakie zachowania są wskazane? Starajmy się być zrelaksowani. Okazujmy entuzjazm i zaangażowanie. Chodźmy pewnym krokiem, wyprostowani, nie zapominając o uśmiechu. Siadajmy swobodnie i tak, jak nam będzie najlepiej, ale również biorąc pod uwagę naszego rozmówcę. Nie używajmy jakiś gestów, które są dla nas nienaturalne. Kontrolujmy swoje ruchy, np. nie gestykulujmy nadmiernie albo nie bujajmy się na krześle. Pamiętajmy o energicznym, zdecydowanym uścisku dłoni i kontakcie wzrokowym.

Jedna setna sekundy może zadecydować o tym, czy ktoś nas polubi czy nie. Pokażmy, że jesteśmy przyjaźnie nastawieni i otwarci na nowe wyzwania. Spróbujmy zbudować relację z osobą rekrutującą. Dostosujmy do niej język, mowę ciała, elementy niewerbalne. A przede wszystkim bądźmy sobą!

Przebieg rozmowy:

4. Uważnie i aktywnie słuchaj rozmówcy. Odpowiadaj konkretnie na zadawane pytania. Odpowiadajmy konkretnie i na temat, zwłaszcza, jeśli posługujemy się przykładami, przywołujemy określone fakty, sytuacje z naszego doświadczenia. Pamiętajmy, że przykłady zwiększają naszą wiarygodność w oczach rozmówcy. Nie wymiguj się od odpowiedzi. Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie masz w czymś doświadczenia przyznaj się do tego i nie koloryzuj. Notuj ważniejsze informacje na temat stanowiska, na które aplikujesz. Rozmowa rekrutacyjna to również szansa dla Ciebie na zadanie pytań o organizację, rolę i oczekiwania co do osoby na danym stanowisku.

5. Przygotuj sobie wcześniej odpowiedzi

Przed rozmową warto przed rozmową przejrzeć sobie często pojawiające się pytania rekrutacyjne i pomyśleć, jak byśmy na nie odpowiedzieli. Im lepiej przygotowujemy swoje odpowiedzi, tym łatwiej będzie nam sobie poradzić z rozmową. Do typowych pytań, które padają w trakcie rozmów, zaliczyć można pytania o doświadczenie zawodowe, wykształcenie, motywację, kompetencje, oczekiwania finansowe. Często na rozmowach rekrutacyjnych pojawiają się pytania behawioralne. Dotyczą one opisu sytuacji oraz sposoby poradzenia sobie z nią. Dzięki takim pytaniom rekruter bada nasz tok rozumowania, logikę postępowania oraz sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach. Przykładem takiego pytania może być: “jaka była dla Ciebie najtrudniejsza sytuacja w życiu zawodowym i jak sobie z nią poradziłaś?” Albo “opisz sytuację, w której występowałeś w roli lidera i musiałeś zarządzić grupą rozproszonych uczestników projektu”. Coraz częściej słyszy się o niestandardowych pytaniach, które mogą pojawić się na rozmowach. Oto przykłady kilku z nich, wykorzystanych przez duże, międzynarodowe wiodące organizacje na rynku biznesu: “jak rozwiązywałbyś problemy, gdybyś pochodził z Marsa?” (Senior Recruiting Manager, Amazon), “gdybyś miał być produktem Sony, którym byś był?” (Retail Sales Specialist, Sony), “jak oszacowałbyś, ile rozgłośni radiowych działa w Stanach Zjednoczonych?” (Product Manager, Google).

6. Najważniejsze – bądź sobą

Nie udawajmy kogoś kim nie jesteśmy. Bądźmy naturalni i autentyczni. Sztuczność jest szybko wyczuwalna. Ponadto nie warto udawać kogoś innego i zdobyć stanowisko, które nie jest zgodne z nami. Po rozmowie rekrutacyjnej może okazać się, że wcale nie pasujemy do organizacji, do której aplikujemy, mimo naszych kompetencji i doświadczenia. Często to my jesteśmy stroną, która odmawia wzięcia udziału w dalszych etapach procesu.

Źródło grafiki w tle: freepik.com