Uważność to nic innego jak świadome i nieosądzające kierowanie swojej uwagi na to co nas otacza. Nie jest to zestaw zgrabnych metod, ani nowa technika coachingowa obiecująca szybkie rezultaty. Uważność to przede wszystkim sposób bycia, który można praktykować na wiele różnych sposobów.  

Trening na co dzień

Jeśli chcemy poprawić swoją zdrowie, zaczynamy dokonywać powoli bardziej zdrowych wyborów, zmieniamy dietę, wcześniej chodzimy spać. Jeśli chcemy pójść dalej możemy zapisać się na jogę, basen, siłownię czy zacząć w regularny sposób wykonywać inną aktywność ruchową. Tak samo jest i z uważnością. Możemy ją ćwiczyć za pomocą małych codziennych czynności, gdzie każda aktywność może być zaproszeniem do praktyki. Jeśli chcemy pójść o krok dalej, zawsze możemy rozwijać ją na kursach uwaźności.

Nie ma tutaj lepszych, czy gorszych sposobów na codzienną praktykę. Najlepiej zacząć ją od codziennych, znanych nam czynności, ale wykonywanych w inny, niż zazwyczaj sposób.

Uważne jedzenie

Każdego dnia, każdy posiłek – daje nam okazję do praktyki uważności. Następnym razem, gdy będziesz szykował się do posiłku, zostaw gazetę, telefon, jeśli masz nawyk jedzenia i robienia czegoś jeszcze. Spróbuj popatrzyć na nie tak, jakbyś widział to danie po raz pierwszy w życiu. Spróbuj zobaczyć jego fakturę, kształt. Poczuj jaki zapach wydaje. Być może samo powąchanie potrawy sprawia, że dzieje się coś w twoich ustach. Zauważ jak oddychasz. Pierwszy kęs zjedz bez pośpiechu. Poczuj jak jego smak powoli rozchodzi się w ustach. Gdy skończysz pierwszy kęs, weź kolejny i następny z tą samą uważnością. Nie śpiesz się tym razem. Jeśli możesz, zauważ jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie, być może czujesz jakieś emocje. Zauważ je. Tak po prostu. Bez oceny. Spróbuj zauważyć czy krążą one wokół jedzenia czy też raczej jesteś zupełnie gdzie indziej w innym miejscu, planując nowe projekty, lub myśląc o przeszłości/przyszłości.

Pauza na oddech

Nasz oddech, może być swego rodzaju kotwicą pomagającą nam być w chwili obecnej. Dlatego w każdej chwili, możesz użyć go aby spróbować być bardziej tu i teraz. Możesz spróbować tej praktyki, czekając na autobus, spotkanie czy też w każdej wolnej chwili, gdy masz chwilę dla siebie. Jeśli masz jedną minutę, niech to będzie jedna minuta, ale jeśli masz czas możesz poświęcić na nią trzy, pięć czy tyle minut ile masz w danym momencie. Możesz siedzieć lub stać. Jeśli siedzisz, zadbaj o to aby twój kręgosłup był wyprostowany.   

Zaobserwuj jakie wrażenia pojawiają się w Twoim ciele. Jeśli czujesz jakieś napięcia, dostrzeż je, nie próbując ich odpychać. Po prostu bądź ich świadomy. Tak samo z myślami, zauważ je, nie próbując ich odpychać, ani przyciągać. Zauważ jakie emocje czujesz.
Poczuj swój oddech. Zauważ jak powietrze porusza delikatnie Twoim ciałem w rytm Twojego wdechu i wydechu. Jeżeli zauważysz, że pojawiają Ci się myśli, po prostu dostrzeż to i znowu wróć swoją uwagą do oddechu. W kolejnym kroku rozszerz swoją uwagę poza oddech. Spróbuj objąć nią całe swoje ciało. Poczuj jak stoisz/siedzisz. Zauważ napięcia w ciele. Jeśli się pojawiają, nie próbuj się na nich koncentrować, ani odpychać. Następnie powoli wróć swoją uwagą do pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Zwróć uwagę na dźwięki, które do Ciebie docierają. Jeśli miałeś/miałaś zamknięte oczy, możesz je otworzyć

Uważne chodzenie

Zwykłe chodzenie może być doskonałą okazją do praktyki uważności. Znajdź miejsce, w którym możesz pozwolić sobie na niespieszny chód. Może to być na zewnątrz, ale może być i w domu. Na początku, zamknij oczy i spróbuj poczuć, że po prostu jesteś. Poczuj swój oddech. Ugnij lekko kolana. Pozwól swoim rękom zwisać luźno po obu stronach ciała. Spojrzenie skieruj delikatnie przed siebie. Obejmij swoją uwagą podeszwy stóp, uświadamiając sobie doznania płynące od nich. Spróbuj poczuć jak stykają się one z podłożem. Możesz kilkakrotnie delikatnie ugiąć kolana i spróbować poczuć swoje nogi. Bądź świadomy swojego oddechu i tego jak go odczuwasz go w swoim ciele. Gdy będziesz gotowy możesz powoli zrobić pierwszy krok, zwracając uwagę na cały ruch, na to jak stopa odrywa się od podłoża, unosi, przenosi do przodu i dotyka podłoża. W tym samym czasie druga stopa zaczyna odrywać się piętą od podłoża. Poczuj ten ruch. W ten sposób wykonuj kolejne kroki będąc świadomym doznań w podeszwach stóp, piętach gdy wykonują ruch do przodu. Jeśli podczas chodzenie, pojawiają się u Ciebie myśli, emocje – po prostu zauważ to i wróć swoją uwagą do ruchu i oddechu. Na koniec stań na chwilę, możesz zamknąć oczy jeśli chcesz. Poczuj swój oddech, poczuj jak teraz odczuwasz swoje ciało.

To tylko parę wybranych przykładów, jak z każdej aktywności można zrobić okazję do praktyki. W dobrej literaturze dotyczącej Mindfulness, można znaleźć bardzo wiele przykładów codzienność i takie zwykłe proste czynności mogą dać nam nam chwilę wyciszenia i wyjścia z naszego automatycznego pilota, zachęcającego nas bardzo często do ciągłego działania, bez chwili zastanowienia i odpoczynku.