Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Został on ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club, Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Z okazji przedstawiamy sylwetki 10 najcenniejszych pisarzy 2015 roku według rankingu magazynu Forbes, którzy odnotowali najwyższe przychody.

James Patterson, 86 milionów dolarów

Najbogatszy i jeden z najbardziej aktywnych pisarzy. Wydaje rocznie około 16 książek, łącznie z tymi, których jest  współautorem. W 2014 roku sprzedał ponad 30 mln egzemplarzy. Patterson angażuje się w akcje charytatywne, w 2014 roku przeznaczył ponad milion dolarów na wsparcie działalności niezależnych księgarni oraz ponad 1,5 mln dolarów na wyposażenie bibliotek.

John Green, 26 milionów dolarów

W 2014 roku znalazł się w rankingu 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według magazynu Time. Jego książka “Gwiazdy naszych wina” została sprzedana w ponad 3,5 milionach egzemplarzy, a jej ekranizacja wypracowała zysk na poziomie ponad 307 milionów. John Green poza pisaniem książek zajmuje się, wraz z bratem Hankiem, prowadzeniem kanału edukacyjnego na YouTube CrashCourse, w którym przedstawia treści z zakresu literatury, historii i fizyki oraz chemii. Jego najważniejsze dzieła to m.in.: Gwiazdy naszych wina, Szukając Alaski, 19 razy Katherine, Papierowe miasta.

Veronica Roth, 25 milionów dolarów

Autorka książek dla młodzieży osiągnęła trzecie miejsce w zestawieniu najlepiej zarabiających pisarzy dzięki sprzedaży w ilości 3,9 miliona egzemplarzy trylogii “Nieznana”. Druga część trylogii została zekranizowana i dała zarobić ponad 295 milionów dolarów. Veronica Roth jest najmłodszą pisarką w zestawieniu.

Danielle Steel, 25 milionów dolarów

Od debiutu w 1973 roku, wydała ponad 90 nowel. W 2014 roku opublikowała trzy książki, dzięki czemu udało się jej uzyskać wysoką pozycję w rankingu. W ciągu czterdziestu lat sprzedała ponad 600 milionów książek.

Jeff Kinney, 23 miliony dolarów

“Dziennik cwaniaczka: droga przez mękę” została sprzedana z ponad 1,5 mln egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Jego książki zostały przetłumaczone na 45 języków.

Janet Evanovich, 21 milionów dolarów

Autorka powieści kryminalno-sensacyjnych. Wielotomowa seria o łowczyni nagród Stephani Plum zapewniła jej wysoką pozycję w zestawieniu. W Polsce książki Janet Evanovich wydawane są przez Fabrykę Słów.

J.K. Rowling, 19 milionów dolarów

Autorka bestsellerowej serii o Harrym Potterze. Książki, dzięki którym udało się jej osiągnąć wysokie przychody to “Jedwabnik” oraz “Wołanie kukułki” wydane pod pseudonimem Robert Galbraith. 13 stycznia 2016 roku premierę w Polsce miała kolejna jej książka “Żniwa zła” wydana również pod tym pseudonimem.

Stephen King, 19 milionów dolarów

Jeden z najbardziej znanych i najbardziej poczytnych amerykańskich pisarzy. Sprzedał ponad 350 milionów egzemplarzy. W czerwcu 2016 roku planowana jest polska premiera ostatniej części trylogii detektywistycznej o Billu Hodgesie, która ukaże się nakładem wydawnictwa Albatros.

Nora Roberts, 18 milionów dolarów

Autorka amerykańska, tworząca książki łączące romans, powieści przygodowe, sensacyjne i obyczajowe. Od debiutu napisała ponad 220 powieści. Jej książka “Zaklęty w cień” sprzedała się w Stanach Zjednoczonych w prawie 300 tys. egzemplarzach.

John Grisham, 14 milionów dolarów

Amerykański pisarz, prawnik, autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Od debiutu w 1988 roku wydaje co roku jedną pozcyję. Jego ostatnia książka “Góra bezprawia” sprzedała się w ponad 620 tys. kopiach. W Polsce pozycja została opublikowana przez wydawnictwo Albatros.