Styczeń sprzyja podejmowaniu i realizacji postanowień noworocznych. Wielu z nas przyrzeka sobie „podszlifować” angielski, nauczyć się gry na gitarze, zdobyć wymarzony certyfikat. Początek roku jest więc okresem wzmożonych poszukiwań korepetytorów. Jak wybrać odpowiedniego nauczyciela i czym się kierować?

Gdzie szukać?
Internet dysponuje największą bazą ofert korepetycji. Nie wychodząc z domu możemy przeglądać, analizować i oceniać tysiące propozycji zamieszczanych przez korepetytorów w serwisach z ogłoszeniami. Co więcej sieć pozwala nie tylko na „przeczesywanie” gotowych ofert, ale także na darmowe dodawanie własnych ogłoszeń, uwzględniających nasze indywidualne oczekiwania.
Poszukiwania prowadzone w sieci mają tę przewagę nad rozpatrywaniem ofert zamieszczanych
na plakatach czy ulotkach, że pozwalają nam zapoznać się z opiniami o interesujących nas korepetytorach.
Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie. Niemalże wszyscy liczymy się z rekomendacjami wystawianymi korepetytorom przez naszych znajomych lub ocenami pozostawianymi w internecie przez ludzi, którzy uczęszczali na dane zajęcia.

Na co zwracać uwagę?
Przy wyborze korepetytora warto kierować się jego doświadczeniem w nauczaniu osób podobnych do nas – o przybliżonych potrzebach. Warto pamiętać, że jeden prowadzący lepiej radzi sobie z dziećmi, inny preferuje nauczanie dorosłych. Jeden woli prowadzić zajęcia przygotowujące do danego egzaminu, inny lekcje ogólne.
Ważnymi kwestiami są także: wykształcenie korepetytora, zdobyte certyfikaty, posiadanie zróżnicowanych materiałów mających nam pomóc w nauce, opinie uczniów, dostępność poza pierwotnie umówionymi godzinami zajęć, podejście do kwestii przekładania lekcji. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niektórzy korepetytorzy oczekują pełnego wynagrodzenia za odwołane spotkania.
Dobrym sposobem na zaprezentowanie wzajemnych oczekiwań jest przeprowadzenie niezobowiązującej lekcji próbnej, która odbiega swoim scenariuszem od normalnych zajęć. W jej trakcie korepetytor poznaje poziom wiedzy ucznia i materiały z jakich dotychczas korzystał. Taka lekcja zapoznawcza ma też na celu pokazanie stylu pracy nauczyciela. Podczas niej można się przekonać czy między uczniem i nauczycielem jest „chemia” i wzajemne zrozumienie, czyli jedne z najważniejszych kryteriów.

Grupowo czy indywidualne?
Zajęcia grupowe są dobrą propozycją dla ludzi nieśmiałych, którzy lepiej czują się w towarzystwie swoich rówieśników. Plusem tego typu lekcji jest też możliwość uczenia się od innych uczestników kursu (czasami uczenia się na ich błędach). Grupowa nauka języków obcych daje możliwość osłuchania się z akcentem i wymową innych ludzi. Wielu uczniów jest zainteresowanych ofertami zajęć grupowychze względu na ich atrakcyjne ceny.
Trzeba pamiętać, że zajęcia w zespole są dostosowywane do uśrednionego poziomu wszystkich jego uczestników. Wybór zajęć o nieco wyższym poziomie od naszego, często działa motywująco.
Alternatywą dla grupowych kursów są zajęcia prowadzone indywidualnie. W takim układzie korepetytor poświęca uczniowi sto procent swojej uwagi. Zajęcia indywidualne pozwalają nadrobić wszystkie braki, z którymi zmaga się dana osoba. W przeciwieństwie do zajęć grupowych, nauczyciel i uczeń mogą przeznaczyć dowolną ilość czasu na każde zagadnienie – mogą  ustalić indywidualny tok nauki dopasowany do możliwości ucznia.

Ile kosztują korepetycje?
Na cenę korepetycji wpływa wiele czynników, spośród nich warto wymienić: przedmiot zajęć (popularny czy niszowy), miejscowość, miejsce przeprowadzenia lekcji (u ucznia lub nauczyciela czy online), rodzaj zajęć (indywidualne czy grupowe), liczbę planowanych lekcji (jednorazowa pomoc czy dłuższa współpraca). Przy czym dwa pierwsze kryteria, przedmiot i miejscowość, są najbardziej znaczące.

Z danych własnych serwisu e-korepetycje.net wynika, że średnia cena za godzinę zajęć w całej Polsce wynosi 34,73 zł. Najpopularniejszymi przedmiotami oferowanymi przez korepetytorów są (w nawiasach podano średnie ceny za godzinę zajęć):
– język angielski (34,05 zł),
– matematyka (30,76 zł),
– chemia (31,11 zł),
– język niemiecki (33,83 zł),
– język polski (31,77 zł).

Najdrożej zapłacimy za zajęcia rzadko spotykane, dla przykładu godzina zegarowa lekcji języka perskiego może kosztować nawet 80 złotych. Przeciętnie najwięcej kosztuje godzina zajęć przeprowadzonych w województwach: mazowieckim (41,87 zł), zachodniopomorskim (35,45 zł) i pomorskim (35,22 zł). Najmniej za godzinę doszkalania muszą wydać uczniowie w województwach: lubuskimi podlaskim (31,96 zł), świętokrzyskim (30,93 zł) i warmińsko-mazurskim (30,60 zł).

Źródło zdjęcia: www.freepik.com