Nadchodząca jesień to czas, gdy myślimy o rozpoczęciu lub kontynuacji nauki angielskiego. To, czy nauka będzie efektywna, zależy od wielu czynników: naszej determinacji, ale także od tego, kto i jakimi metodami będzie nas uczył. Sprawdźmy, jak wybrać właściwą szkołę i kurs.

Intensywność kursu

Wybór kursu powinien zależeć od tego, jaki styl życia prowadzisz i jaki jest Twój cel. Warto zadać sobie pytanie: „Ile czasu mogę poświęcić na naukę?”. Jeśli oczekujesz szybkich rezultatów, idealny będzie intensywny kurs letni. Jeżeli wolisz uczyć się języka w spokojnym tempie – wybierz systematyczny kurs semestralny, w którym spokojnie będziesz zaliczać kolejne poziomy. Dla zabieganych w ciągu tygodnia dobrą opcją będzie kurs weekendowy. Dobrze, jeżeli szkoła oferuje wszystkie te opcje.

Zastanów się, co jest Twoim celem. Czy angielski jest Ci potrzebny w pracy? Czy chcesz studiować po angielsku na zagranicznej uczelni? A może chcesz poczuć się pewniej w podróży i dyskusjach po angielsku?

Kwalifikacje nauczycieli

Sukces w nauce języka w dużej mierze zależy od kompetencji nauczyciela. Upewnij się, że są one odpowiednie. Nauczyciel powinien nie tylko znać język, lecz również mieć przeszkolenie metodyczne. Absolutnym minimum jest Certyfikat CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults); idealnie zaś, gdy nauczyciel posiada dyplom DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults). Warto także sprawdzić, jak długo uczy.

Gdy zapisujesz na kurs swoje dziecko, zapytaj, czy nauczyciele są po odpowiednich kursach metodycznych i czy specjalizują się w nauczaniu dzieci, tzn. czy posiadają certyfikat CELTYL (University of Cambridge Certificate in English Language Teaching to Young Learners).

Wielkość grupy i wiek

Idealna grupa nie powinna składać się z więcej niż 12 osób. Wbrew powszechnej opinii, że najlepsze są lekcje indywidualne, nauka w grupie daje mnóstwo korzyści – pod warunkiem, że lekcje są dobrze zaplanowane i interaktywne. Interesująca lekcja powinna być oparta na ciągłej interakcji między nauczycielem i kursantami, a również między samymi kursantami.

Ważne jest także, czy szkoła zwraca uwagę na wiek kursantów i czy stosuje w tym względzie jednoznaczne zasady. Nastolatki i dorośli powinni być uczeni w osobnych grupach, gdyż osoby w różnym wieku uczą się języka z innych powodów. Ponadto, dorośli mogą wstydzić się mówić po angielsku przy nastolatkach; mają też zupełnie inne zainteresowania.

Egzaminy

Sprawdź, czy w szkole znajduje się centrum egzaminacyjne, w którym możesz przystąpić do uznawanych na świecie egzaminów językowych takich, jak Cambridge English FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced English) lub egzaminów z angielskiego biznesowego, finansowego czy prawniczego.

Jeśli planujesz studiować lub pracować za granicą, sprawdź, czy szkoła przygotuje Cię do egzaminu IELTS (International English Language Testing System). Jest on uznawany przez uniwersytety w krajach anglojęzycznych, a także urzędy państwowe i firmy komercyjne na całym świecie.

Szkoła, która prowadzi centrum egzaminacyjne, oferuje także kursy przygotowujące do tych egzaminów. W Polsce jest cała sieć ośrodków egzaminacyjnych autoryzowanych przez British Council. Ich dokładną listę znajdziesz na stronie www.britishcouncil.pl.

 Sposób nauczania

Nauka nie musi być żmudnym obowiązkiem. Lekcje w przyjaznej i luźnej atmosferze motywują do nauki. Studenci powinni myśleć samodzielnie; nie muszą mieć wszystkiego podanego jak na tacy. Takie podejście oczywiście wymaga więcej wysiłku ze strony szkoły i nauczyciela, ale uczestnicy mają więcej satysfakcji i pamiętają lepiej to, do czego doszli samodzielnie.

Postępy w nauce

Sprawdź, czy szkoła ma przejrzysty system poziomów nauczania – czy łatwo zorientować się, jaką wiedzę musisz mieć, aby przejść na następny poziom lub ile poziomów musisz przerobić, by zdać egzamin taki, jak FCE lub CAE. Równie istotne jest indywidualne podejście do kursantów i umożliwienie im konsultacji z nauczycielem. Jeżeli posyłasz swoje dziecko na kurs angielskiego, upewnij się, czy w szkole odbywają się zebrania dla rodziców lub czy szkoła wysyła rodzicom raporty o postępach ich dzieci, np. po każdym semestrze.

Dla nas kontakt z rodzicem jest bardzo istotny. Uważamy, że jeśli rodzic interesuje się postępami dziecka i wspomaga je w nauce, dziecko osiąga lepsze wyniki. Dlatego zachęcamy rodziców do rozmowy z nauczycielem nie tylko w ramach oficjalnych spotkań. Nauczyciel zawsze służy informacją o postępach dziecka, może też udzielić wskazówek, jak w prosty sposób każdy rodzic może we własnym zakresie rozwijać umiejętności językowe swojej pociechy.

Pomoce naukowe

Sprawdź, czy w szkole dostępne będą dodatkowe pomoce naukowe takie, jak materiały online, audio i wideo. Pomogą ci one ćwiczyć i poszerzać umiejętności nabyte podczas kursu. Warto również sprawdzić, czy klasy wyposażone są w nowoczesny sprzęt – urządzenia audio i wideo, projektory multimedialne i tablice interaktywne sprawiają, że nauka jest bardziej efektywna i po prostu ciekawsza.

Lokalizacja

Sprawdź, gdzie mieści się szkoła, czy jest blisko centrum i czy jest dobrze skomunikowana z resztą miasta. Jest to szczególnie ważne, jeśli musisz godzić naukę języka z pracą lub studiami. Rodzice powinni szczególnie zwrócić na to uwagę, zanim wybiorą kurs dla dziecka. Czasami lepiej wydać więcej na kurs w szkole o dogodnej lokalizacji, ale zaoszczędzić czas na dojazdy. Wówczas będziemy mieli więcej czasu i energii na naukę.

Koszty

Cena to istotny czynnik, ale radzę, aby nie wybierać kursu językowego tylko ze względu na cenę. Pamiętaj, że inwestujesz w siebie i często w swoją karierę. Pomyśl także o czynniku motywacyjnym: jeśli ludzie płacą za kurs więcej, są bardziej zdeterminowani, aby wynieść z niego jak najwięcej dla siebie, dzięki czemu na kursie panuje większa dyscyplina i atmosfera sprzyjająca nauce.

O czym pamiętać przy wyborze kursu angielskiego?

 • zastanów się, do czego potrzebny Ci angielski? do pracy, awansu, podróżowania, rozwoju osobistego?
 • pomyśl, ile realnie czasu możesz przeznaczyć na naukę
 • zapytaj szkołę o kwalifikacje i staż nauczycieli – przygotowanie metodyczne jest bardzo ważne
 • idealnie, jeśli nauczyciel ma certyfikat CELTA lub DELTA, a jeśli wysyłasz dziecko na kurs, pytaj o certyfikat CELTYL
 • zapytaj, ile osób będzie w grupie – nie powinno ich być więcej niż 12
 • upewnij się, że szkoła ma jasne zasady podziału grup wg wieku, abyś nie uczył się z nastolatkami – dla nich powinny być osobne kursy
 • jeśli rozważasz przystąpienie w przyszłości do egzaminu z języka angielskiego, wybierz szkołę, która prowadzi centrum egzaminacyjne
 • sprawdź, czy szkoła ma przejrzysty system poziomów nauczania
 • sprawdź, czy szkoła oferuje indywidualne konsultacje z nauczycielem
 • jeśli posyłasz dziecko na kurs, upewnij się, czy szkoła oferuje zebrania dla rodziców i wysyła im raporty o postępach dziecka w nauce
 • sprawdź, czy oprócz kursu szkoła oferuje również dodatkowe materiały do nauki języka (np. online)
 • pamiętaj, że inwestujesz w siebie, a czasami w swoją karierę – nie kieruj się wyłącznie kosztem.