W jaki sposób w jodze ćwiczenia fizyczne łączą się z pracą z umysłem?

Współczesna nauka nazywa to zjawisko biofeedbeckiem, czyli sprzężeniem zwrotnym pomiędzy umysłem a ciałem. To co myślimy, jak postrzegamy, co czujemy ma swoje źródło w ciele i odwrotnie, to jaki mamy kontakt z ciałem wpływa na nasze myśli, emocje percepcję, a w konsekwencji nasze zachowanie względem otoczenia. Sposób oddychania, to jaką przyjmujemy postawę ciała, jest wynikiem naszych nawyków psychofizycznych i bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i zdrowie fizyczne. Np. ‘otwarta’ postawa ciała reguluje gospodarkę hormonalną w taki sposób, że odczuwamy zadowolenie, satysfakcję, jesteśmy pewni siebie, otwarci na innych. Fizycznie organizm staje się mocny i odporny. Z kolei ‘zamknięta’ postawa ciała zwiększa poziom hormonów stresu i tym samym obniża naszą samoocenę, pewność siebie, zdolność do koncentracji, wydolność psychiczną i fizyczną. Długofalowo sprzyja to rozwojowi chorób somatycznych.

przemek-nadolny-wice-prezes-porozumienia-szkol-jogi-i-nauczyciel-w-yogarepublic-pl-4

Czy można powiedzieć, że praktyka jogi jest formą rozwoju osobistego?

Zdecydowanie praktyka jogi może i stosowana w pełni powinna wspierać rozwój osobisty. Wszystko zależy od motywacji z jaką podchodzimy do praktyki jogi. Jeśli poszukujemy metody radzenia sobie ze stresem, czy bólami kręgosłupa w jodze to odnajdziemy. Jeżeli jednak praktykujemy długo i systematycznie to joga odsłania przed nami cały wachlarz możliwości. Joga przede wszystkim ma za zadanie nauczyć nas zarządzać swoim umysłem tak, by był on dla nas pożytecznym i skutecznym narzędziem. Kiedy umysł jest silny, uważny i spokojny możemy bez trudu osiągać wszystkie cele, które sobie zamierzymy. Zyskujemy lepszy kontakt ze sobą, dzięki czemu znacznie jaśniej wiemy co chcemy, co jest dla nas dobre, co nas wzmacnia i rozwija oraz dużo łatwiej jest nam rozpoznać i zrezygnować z nawyków, sytuacji, zachowań które nam nie służą.

Można spotkać się z opiniami, że praktyka jogi zahacza o duchowość i nawet o ezoterykę… Czy przykładowo, głęboko wierzący Chrześcijanie powinni trzymać się z daleka od jogi?

Takie przekonanie nie jest do końca nie uzasadnione, ponieważ hasło ‘joga’ jest nad wyraz często używane przez różnego rodzaju organizacje para-religijne po to, by przyciągać nowych członków. Niemniej szybko możemy się zorientować, że zamiast na zajęcia jogi trafiliśmy na kurs filozofii i duchowości ezoterycznej, gdzie możemy być przekonywani do radykalnych zmian stylu życia czy światopoglądu.

przemek-nadolny-wice-prezes-porozumienia-szkol-jogi-i-nauczyciel-w-yogarepublic-pl-3

Joga to wiedza bardzo praktyczna, neutralna światopoglądowo, jest praktykowana na całym świecie przez ludzi ze wszystkich kultur i religii. Zatem jeśli czujemy, że trafiliśmy do miejsca i nauczyciela, który stara się ingerować w nasz światopogląd to możemy być pewni, że nie wyłącznie o naukę jogi tutaj chodzi. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, wybierając się na zajęcia jogi warto kierować swoje kroki od razu do renomowanych i profesjonalnych szkół jogi, ewentualnie do sprawdzonych fitness klubów gdzie uczą wykwalifikowani nauczyciele.

Czym się kierować przy wyborze szkoły jogi? Jak się przygotować do rozpoczęcia praktyki?

Wybierając się na zajęcia jogi, najlepiej poszukać szkoły i nauczyciela, którzy cieszą się renomą i dobrą opinią. Sprawdzić opinie w internecie, zasięgnąć opinii wśród znajomych. Dobrze jest wybierać szkołę, która jest już długo na rynku, ma kilku różnych nauczycieli i oferuje stały, rozbudowany grafik zajęć. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy oferowane są zajęcia na różnym poziomie zaawansowania i zdecydowanie zacząć od zajęć dla początkujących. Organizacją, która zrzesza renomowane szkoły jogi w Polsce jest Porozumienie Szkól Jogi. Tu znajdziesz listę szkół polecanych przez PSJ, w twoim mieście: bosonamacie.pl/gdzie-na-joge

przemek-nadolny-wice-prezes-porozumienia-szkol-jogi-i-nauczyciel-w-yogarepublic-pl-8