1 kwietnia w dniu żartów i psikusów bierzemy pod lupę śmiech. Czy powiedzenie, że śmiech to zdrowie jest prawdziwe? Sprawdź 7 powodów i przekonaj się sam!

 1. Zwiększenie odporności

Śmiech zwiększa produkcję limfocytów T, które odpowiadają za niszczenie wirusów. We krwi pojawiają się przeciwciała, które bronią błony śluzowe górnych dróg oddechowych przed atakującymi z zewnątrz zarazkami. Ponadto wytwarzane w czasie śmiechu endorfiny działają przeciwzapalnie. Dzięki temu weseli ludzie chorują rzadziej niż ponure i zatroskane osoby.

2. Lepsze dotlenienie organizmu

Śmiejąc się, dostarczasz organizmowi trzy razy więcej powietrza niż w czasie innych czynności. Dzięki pogłębionym wdechom i przedłużonym wydechom oraz gwałtownym skurczom mięśni przepony oczyszczasz płuca ze szkodliwych substancji. Ponadto pobudzasz układ krwionośny do efektywniejszego transportu tlenu do wszystkich komórek. Lepsze dotlenienie mózgu to też lepsza koncentracja i szybsza nauka.

3. Pomoc w równowadze psychicznej

Śmiech za sprawą ograniczania wydzielania hormonów stresu łagodzi bóle głowy i mięśni. Pomaga w rozładowaniu napięcia, złości, strachu, a także smutku. Śmiech jest więc sposobem na zachowanie równowagi psychicznej.

4. Naturalny energetyk

Atak śmiechu działa jak zastrzyk energii. Dzięki niemu mamy więcej sił, energii i chęci do działania. Łatwiej jest nam podejmować decyzje. Warto więc w czasie trudnego dnia pełnego wyzwań znaleźć chwilę na odprężenie i mały żarcik, aby wspomóc siebie do akcji.

5. Siłownia i pomoc w odchudzaniu

W czasie minuty śmiechu spalamy około 12 kalorii. Ponadto gimnastykujemy mięśnie twarzy, przepony, brzucha i ramion. Zwiększona akcja mięśni brzucha pomagają w uprawieniu działania wątroby, trzustki i śledziony. Śmiejąc się poprawiamy przemianę materii i wspomagamy organizm w odchudzaniu.

6. Relaks i dłuższe życie

Minuta śmiechu równa się 45 minutom relaksu i jednocześnie przedłużenie życia o 10 minut. Uwalniane w czasie śmiechu endorfiny wywołują uczucie przyjemności i radości. Dzięki temu, problemy i zmartwienia stają się mniej straszne i podchodzimy do nich z większym dystansem.

7. Sympatia i wzmacnianie więzi

Osoby radosne o pozytywnym nastawieniu wydają się innym sympatyczniejsze i atrakcyjniejsze. Ponadto wzbudzają zaufanie i zarażają swoim uśmiechem innych. Dlatego łatwiej im nawiązywać i utrzymywać dobre relacje.