Znaki zodiaku są nam znane od wielu tysięcy lat. Mówi się, że warunkują one cechy charakteru, co jest następstwem układu gwiazd w czasie naszego przyjścia na świat.

Zodiak, czyli pas na sferze niebieskiej, jest obszarem w obrębie którego Słońce dzieli nieboskłon na dwanaście znaków. Każdemu 30 stopniowemu pasowi przyporządkujemy dany znak zodiaku. Nazwy znaków zodiaku pochodzą od Sumerów i powstały około 4 tysiące lat temu.

W mitologii starożytnej Grecji odnaleźć możemy historię powyższego zagadnienia, natomiast typologie charakterologiczne były znane jeszcze przed powstaniem psychologii jako nauki. Wyróżniamy dwanaście znaków zodiaku o dwunastu zróżnicowanych charakterach:

Baran 21 marca – 19 kwietnia

Osoby ze znaku Barana są uważane za przywódców o silnej woli. Nie bawią się w niuanse- są szczere i tego samego oczekują od innych. Ponad to, są przedsiębiorczy, samodzielni, energiczni i co za tym idzie- gwałtowni. Cechuje ich również impulsywność i niecierpliwość.

Byk 20 kwietnia – 22 maja

To, co nasuwa się na myśl widząc znak byka to upór. Jest to trafne skojarzenie, jako że osoby spod tego znaku są konsekwentne w swoich upodobaniach i rzeczowe. Ich usposobienie jest łagodne, wytrwałe, a jednocześnie zaborcze. Myślą w sposób rzeczowy, starają się czerpać z życia jak najwięcej.

Bliźnięta 23 maja – 21 czerwca

Bliźnięta znane są jako zmienne i elastyczne. Ich spryt i błyskotliwość pomagają w intelektualnych konwersacjach. Są obiektywne, przez co uważane są czasem za chłodne i zdystansowane. Należą do grona osób ciekawskich.

Rak 22 czerwca – 22 lipca

Cechami wyróżniającymi osoby spod znaku Raka są nieśmiałość i wrażliwość. Panicznie boją się opuszczenia. Ich największymi zaletami są wielka wyobraźnia i przywiązanie do najbliższych. Przeważnie unikają bezpośredniej konfrontacji.

Lew 23 lipca – 23 sierpnia

Lwy są znane z tego, że uwielbiają być w centrum uwagi i obdarzone są radością życia. Uwielbiają dramatyzować i wyrażać swoją opinię. Są ambitne i odważne-niczego się nie boją. Zdarza im się być egoistycznymi.

Panna 24 sierpnia – 22 września

Zawsze uporządkowane i dokładne, Panny nigdy nie mają bałaganu w domu, jak i w życiu. Czasem uznawane za wybredne, dbają o zdrowie, ciało oraz otoczenie. Nie przepadają za okazywaniem emocji.

Waga 23 września – 22 października

Osoby spod znaku Wagi zawsze są sprawiedliwe i bezstronne. Cenią sobie równowagę i harmonię- unikają konfliktów. Przez to otoczeniu może zdawać się, że są dwulicowe. Ponad to są łagodne, uprzejme i eleganckie.

Skorpion 23 października – 21 listopada

Zaangażowane we wszystko co robią, są niepozornym wulkanem energii. Z reguły wiedzą czego chcą i nie boją się po to sięgnąć. Są bardzo silne psychicznie, nie pozwalają się ponieść negatywnym emocjom.

Strzelec 22 listopada – 21 grudnia

Strzelce kochają wolność i jak ognia unikają rutyny. Są przedsiębiorczy, energiczni i uwielbiają przygody. Są ciekawi świata, ambitni, niezależni. Lubią otaczać się ludźmi o podobnych przekonaniach, lecz nie pozwalają narzucić sobie zdania.

Koziorożec 22 grudnia – 19 stycznia

Zdeterminowane i efektywne, dążą wytrwale do ustalonego celu. Lubią zaznaczać swoją pozycję i występować w obronie norm. Raczej poważni i spokojni, lubiący praktyczne rozwiązania. Są również ostrożni, zdyscyplinowani- lubią brać na siebie zbyt dużą odpowiedzialność.

Wodnik 20 stycznia – 18 lutego

Wodniki są przyjacielskie i lubiane, choć zazwyczaj zachowują dystans. Z reguły nieśmiali i cierpliwi, lecz zdarza im się być też żywymi i ekstrawertycznymi. Logicznie myślący, mają silną wolę.

Ryby 19 lutego – 20 marca

Osoby spod znaku ryb są delikatne i łagodne. Zawsze tolerują inne osoby i aktywnie uczestniczą w życiu bliskich. Czasem są podatne na wpływy, przez co sprawiają wrażenie zbyt wrażliwych. Są idealnymi doradcami, gdyż nigdy nie zawodzi u nich intuicja i instynkt.