W otaczającym nas świecie już możemy zauważyć jak wiele procesów zostało zautomatyzowanych. Obecnie większość aplikacji jest tworzona po to aby ułatwiać ludziom życie np. bankowość, zakupy, ubezpieczenia itd. Aby takie aplikacje zostały stworzone potrzeba coraz więcej specjalistów.

Obecnie firmy na całym świecie zauważają problem niedoboru wysokiej klasy specjalistów do spraw rozwoju oprogramowania. Mam przyjemność być trenerem prowadzącym pierwszego na rynku modelu nauki, który jest całkowicie bezpłatny oraz gwarantuje zatrudnienie po skończonej nauce. Rozmawiając z ludźmi, którzy ukończyli taki kurs oraz zdobyli wymarzoną pracę widzę, że był to dobry wybór dalszej kariery zawodowej. Nasi absolwenci, krórzy się przekwalfikowali na IT,  są niesamowicie zmotywowani i zdeterminowani do podnoszenia swoich kwalifikacji. Praca w IT tak naprawdę codziennie przynosi nam nowe ciekawe wyzwania i nie pozwala się nudzić. Umiejętności pozwalające do rozpoczęcia stażu lub pracy na stanowisku Junior Developera można nabyć w 3-4 miesiące.

Jakie trzeba spełniać wymagania?

Tak naprawdę, nie ma konkretnych. Potrzeba otwartego umysłu oraz chęci zdobywania wiedzy. Bardzo ważnym aspektem jest motywacja oraz determinacja. Przed laptopem trzeba spędzić wiele godzin. Osobiście współpracowałem z ludźmi, którzy niekoniecznie kończyli informatykę lub kierunki ścisłe a są doskonałymi specjalistami.

Niewątpliwe, rynek aplikacji internetowych oraz mobilnych jest jeszcze niewykorzystany. Obecnie badania pokazują, że rynek jest w stanie pokryć jedynie 65 proc. specjalistów potrzebnych do realizacji projektów IT. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na programistów.

Czy znajomość narzędzi oraz technik IT pozwala zwiększyć wynagrodzenie?

Mogę śmiało odpowiedzieć, że tak. Jak najbardziej umiejętności miękkie będą zawsze cenione, ale dodatkowo poparcie ich umiejętnościami twardymi pozwoli zwiększyć atrakcyjność naszych profili zawodowych. Wiele procesów biznesowych w firmach można realizować przy wykorzystaniu narzędzi wspomagających. Potrzeby programowania oraz używania narzędzi komputerowych jest tak duża, że nawet w szkołach podstawowych są prowadzone zajęcia z informatyki.

Gdzie można zasięgnąć wiedzy technicznej oraz programowania?

Nie trzeba zaczynać studiów technicznych na Politechnikach czy innych uczelniach w celu otrzymania wiedzy z zakresu programowania. Śmiało można zacząć oglądać tutoriale na YouTube, które są doskonałe na początek oraz krok po kroku tłumaczą jak rozpocząć przygodę z programowaniem. Wpisanie frazy w google „Java Tutorial” dostaniemy mnóstwo wyników, wystarczy wybrać jeden z nich. Obecnie na rynku istnieje wiele kursów które są dedykowane dla programistów. jednym z nich jest bezpłatny model zajęć C_school w którym jestem trenem. Kurs prowadzimy w charakterze workshopu co pozwala na szybki progres w nauce. Na zajęciach wykonujemy zadania które w przyszłości będziemy wykonywać w naszej pracy zawodowej.

Jak kształtują się zarobki specjalistów IT?

Junior Developerzy, czyli osoby którzy wchodzą na stanowiska programistyczne zgodnie z raportami płacowymi mogą zarobić nawet 3-6 tys brutto w przypadku umowy o pracę. Praca takich osób polega głównie na zakodowaniu potrzeb biznesowych, które są określone przez właścicieli danych aplikacji. Każdy dzień programisty zaczyna się od… kawy;)

Nie, nie na początek mamy tak zwany „Daily”, czyli mówimy o tym czym się obecnie zajmujemy oraz z czym mamy problemy. Tego typu poranne spotkanie pozwala na identyfikację ewentualnych problemów i pozwala na szybkie ich rozwiązanie.

Czy sam chciałbym zmienić swoją karierę zawodową?

Miałem zostać pilotem, ale jednak wybrałem studia na technicznej uczelni. Powiem zupełnie szczerze, że nie chciałbym. Praca jest naprawdę ciekawa i pozwala stale się rozwijać. Polecam IT bo technologia naprawdę jest przyjazna 🙂