Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski po raz kolejny przekonają się, że nauka poprzez zabawę jest możliwa i ciekawa. Wszystko za sprawą Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która w grudniu br. rozpoczęła drugą edycję programu „Być jak Ignacy”. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza kolejny raz zainspiruje dzieci z całej Polski do niezwykłych odkryć i eksperymentów w ramach programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. W drugiej edycji twórcy projektu pomogą nauczycielom zachęcić uczniów do samodzielnej nauki. Udostępnią im m.in. scenariusze zajęć, filmy edukacyjne z przykładami eksperymentów, platformę internetową oraz grę przygodową i komiksy nawiązujące do postaci Ignacego Łukasiewicza. Ten polski wynalazca stał się ojcem światowego przemysłu naftowego i gazowniczego i jest jednocześnie przewodnikiem dzieci po świecie nauki.

W tym roku szkolnym do naukowej drużyny Ignacego dołączyli także inni, wybitni polscy naukowcy. W ten sposób twórcy programu pomogą dzieciom poznać i polubić najważniejsze postacie polskiej nauki: Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie, Kazimierza Prószyńskiego – pioniera polskiej i światowej kinematografii oraz Stefana Drzewieckiego – inżyniera, wynalazcę, prekursora żeglugi podwodnej i lotnictwa.

Podobnie jak w pierwszej edycji w edukacyjnej rywalizacji mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane szkoły podstawowe z całej Polski. Osią programu jest konkurs dla uczniowskich kół naukowych o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Nagrody trafią do placówek, które w najciekawszy sposób zorganizują i udokumentują pracę kół naukowych, zgodnie z regulaminem konkursu. Na laureatów konkursu czekają bardzo wartościowe nagrody.

Edukacyjna podróż 3000 uczestników z całej Polski
Twórcy programu chcą, by nauka była fascynującą przygodą. Dlatego zadbali o formę przekazywania wiedzy i zachęcają dzieci do własnych poszukiwań, eksperymentów i przemyśleń. Przekonali się o tym uczniowie, ich rodzice i nauczyciele, którzy wyruszyli w niezwykłą podróż edukacyjną z Ignacym Łukasiewiczem podczas pierwszej odsłony programu. Dzięki wsparciu pedagogów z pasją, którzy razem ze swoimi podopiecznymi zakładali w swoich szkołach koła naukowe, przez cały ubiegły rok w akcję zaangażowało się blisko 3000 uczniów z ponad 150 placówek.
– Pierwsza edycja programu była dla nas niezwykłym źródłem inspiracji. Utwierdziła nas w przekonaniu, że „Być jak Ignacy” to istotna inicjatywa, która pozwala przekazywać wiedzę dzieciom z całej Polski w innowacyjny i angażujący sposób. Mamy nadzieję, że w drugiej odsłonie programu uda nam się dotrzeć do jeszcze większej liczby szkół. W ten sposób będziemy mogli zainspirować kolejnych uczniów i promować wartości przyświecające akcji – powiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.

Szczegóły programu „Być jak Ignacy”
Formularz zgłoszeniowy do konkursu, wszystkie elementy składające się na program „Być jak Ignacy” oraz szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć na platformie internetowej www.bycjakignacy.pl. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy również do śledzenia profilu „Być jak Ignacy” – www.facebook.com/bycjakignacy.