W dzisiejszych czasach bardzo często spotykamy się z opiniami, że programiście studia nie są potrzebne. Jednocześnie studia informatyczne są tak oblegane, że w 2017 roku na Politechnice Warszawskiej było ponad 60 osób na jedno miejsce na kierunek inżyniera i analiza danych.
Raport Stacoverflow pokazuje, że ponad 70 proc. aktywnych developerów ukończyło studia. W pracy rekrutera spotykam programistów po studiach, programistów po kursach i samouków. Z punktu widzenia firmy zazwyczaj szukamy osoby posiadającej zestaw kompetencji pozwalający na zrealizowanie danego zadania lub ukończenie projektu.
Programista po studiach
Studia informatyczne spotyka coraz większa fala krytyki, ponieważ wiedza na nich przekazywana, często jest już nieaktualna. IT to bardzo dynamiczna branża, a materiał na studiach aktualizowany jest co kilka lat. Dodatkowo programiści nie chcą pracować na uczelniach więc wiedza na temat programowania przekazywana jest przez teoretyków, a nie praktyków.
Dlatego samo chodzenie na studia i zaliczanie przedmiotów nie przygotuje programisty do przyszłej pracy. Wszystko zależy od tego ile daje od siebie. Studia w pewien sposób pokazują drogę, systematyzują wiedzę oraz dają dostęp do materiałów naukowych i organizacji studenckich. Dodatkowo studia uczą podstaw informatyki, które są niezmienne. Wiele firm stale współpracuje z uczelniami informatycznymi w celu pozyskania najlepszych studentów. W Connectis współpracujemy z Politechniką Warszawską, a nasze doświadczenia pokazują, że takie osoby szybciej przyswajają wiedzę i mają lepsze zrozumienie działania systemu w kontakcie całości, a nie tylko części lub modułu, nad którym pracują.
Programista po kursie
Kursy dla programistów są zdecydowanie krótsze niż studia, trwają od kilku do kilkunastu miesięcy, a ich materiał jest bardziej skondensowany i skupiony na praktyce. W Connectis stworzyliśmy C_school, gdzie w 3-4 miesiące przygotowujemy osoby do rozpoczęcia pracy w branży IT. Zaletą kursów są doświadczeni trenerzy oraz program kursu przygotowany w odpowiedzi na potrzeby rynku.
Kursy zazwyczaj wymagają więcej zaangażowania od uczestników. Ze względu na krótki czas trwania kursu jego uczestnicy muszą poświęcić czas na usystematyzowanie wiedzy poza kursem. W Connectis ten model sprawdza się bardzo dobrze, nie tylko ze względu na kompetencje uczestników, ale także osoby po kursie to zgrany zespół, który potrafi ze sobą współpracować.
Programista samouk
Samouk to osoba, która samodzielnie nauczyła się programowania. Takie osoby zazwyczaj wykazują się dużym zaangażowaniem i systematycznością, ponieważ do wszystkiego musiały dojść w pewien sposób same. Programiści to grupa, która chętnie dzieli się wiedzą w różnych grupach i na forach. Starsi developerzy chętnie pomagają osobom wchodzącym na rynek. Często znalezienie na początku mentora, który poprowadzi takiego samouka, pozwala na osiągniecie lepszych efektów niż na studiach.
Programistą można zostać na różne sposoby. Z punktu widzenia firmy studia nie są niezbędne, ale bardzo przydatne, szczególnie na etapie szukania pierwszej pracy. W przypadku osób doświadczonych często to kompetencje i rodzaj osobowości determinują sposób, w jaki przyswajają one wiedzę.