Statystyki mówią, że 60 proc. Polaków traci na dojazd do pracy mniej niż pół godziny, a 5 proc. z nas dojeżdża ponad godzinę. Obserwacje natomiast wykazują, że większość podróżnych robi w tym czasie… nic. Jak więc nie marnować czasu i wykorzystywać go kreatywnie i efektywnie?

Układaj żurawie z origami

Nie próbuj tego, jeśli kierujesz autem, natomiast jeśli masz wygodne miejsce w metrze, tramwaju albo autobusie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tworzeniem żurawi. W tradycji japońskiej są one symbolem szczęścia i długowieczności, a według niektórych źródeł też honoru i lojalności. Tysiąc złożonych żurawi ma zapewnić spełnienie się życzenia. Gdy nabierzesz już wprawy (po złożeniu 2-3 ptaków) w trakcie 20 minut podróży stworzysz ich kilkanaście. Jak zabrać się za to? Dowiesz się tutaj.

Układaj kostkę Rubika

Jedna z najbardziej popularnych zabawek logicznych – doskonała do podróży komunikacją miejską. Rozwija uważność, poprawia pamięć, relaksuje i pobudza do intensywnej pracy. Zadanie wydaje się banalnie proste, wystarczy ułożyć wszystkie kwadraty tak, aby każda ze ścian była jednolitego koloru. W praktyce, zadanie wydaje się trudniejsze, ponieważ liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony. Jej wynalazca Ernő Rubik po raz pierwszy układał ją przez miesiąc, jednak praktyka czyni mistrza.

Zrób sobie coś na drutach

Odkryj w sobie pasje tworzenia i stwórz własny szalik albo czapkę! Jak zacząć? Sprawdź!

Słuchaj audiobooków

Jeśli jedziesz autem słuchaj audiobooków zamiast radia. To świetna alternatywa dla książek i ebooków, z których nie zawsze możemy korzystać. Bazę legalnych i darmowych audiobooków znajdziesz tutaj.

Ucz się języków

Ucz się języków i poznawaj nowe słówka dzięki aplikacjom. Wypróbuj darmowe jak np.: Duolingo, eTutor, Babbel. O tym, jak uczyć się z aplikacji i które warto wybierać, dowiesz się tutaj.

Czytaj książki i e-booki

Jeśli jesteś w stanie skupić się na lekturze w trakcie podróży komunikacją i jeśli jeszcze tego nie robisz – sięgaj po książki i ebooki. Czytając tylko w drodze “z” i “do” domu w ciągu tygodnia możesz przeczytać pozycję średniej długości. Jeśli cenisz lekkość i wygodę wybieraj ebooki, szukaj ich np. na educaso.com, gdzie znajdziesz również ogromną bazę pozycji edukacyjnych i rozwojowych.

Ogarnij swoje sprawy

Odpisz na prywatne wiadomości, sprawdź aktualności w mediach, zarezerwuj bilety do teatru, stwórz listę zakupów, opłać rachunki. A wszystko z jednego małego urządzenia, które masz – prawie – zawsze pod ręką. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo czasu, który będziesz mógł przeznaczyć na przyjemniejsze sprawy po powrocie do domu.

 

Rozmawiaj z nieznajomymi

Mówi się, że podróżujący komunikacją miejską są smutni, pozbawieni energii do życia i co najmniej powściągliwi w kontaktach z nieznajomymi. Spróbuj się otworzyć i porozmawiać z kimś, kto siedzi obok Ciebie, bo dlaczego nie?

Odpuść sobie, trenuj uważność

Robienie kilku rzeczy jednocześnie może być męczące nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Zamiast zajmować się w pędzie czytaniem, słuchaniem, nauką i planowania tego, co zrobisz później, odpuść sobie i przeznacz czas dojazdu na trening uważności. Obserwuj swoją okolicę, podziwiaj promienie słońca, albo spadające płatki śniegu lub deszczu. O tym, jak i dlaczego warto trenować uważność, dowiesz się tutaj.