Dziś Boże Ciało – czas radości i świętowania dla wierzących, a dla wszystkich dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli nie wiesz, dlaczego nie musisz iść dziś do szkoły lub pracy – spieszymy z wyjaśnieniami.
Święto Eucharystii
Właściwa nazwa Bożego Ciała to Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzonego w Kościele katolickim ku czci Eucharystii. W Polsce pojawiło się po raz pierwszy w 1320 roku, natomiast od 1420 roku uznawane jest za powszechne święto w całym państwie. Obchodzone jest zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca. W przyszłym roku Boże Ciało przypadnie 15 czerwca, również w czwartek.
Historia
Boże Ciało zostało ustanowione w 1246 roku we Włoszech przez biskupa Roberta Thourotte’a. W 1264 roku papież Urban IV – bullą Transiturus – wprowadził święto Bożego Ciała do całego Kościoła. Bezpośrednimi przyczynami ustanowienia Bożego Ciała były wydarzające się cuda, polegające m.in. na krwawieniu Eucharystii czy widzeniu plamy na jasnej tarczy księżyca.
Po co święto?
Głównym celem Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa w Eucharystii, a także oddanie czci i podziękowanie za wszystkie łaski. Ponadto wierni w czasie święta proszą o wybaczenie wszelkich zniewag i bluźnierstw ze strony niewiernych.
Procesja
W Kościele katolickim w czasie Bożego Ciała odbywa się barwna procesja. Prowadzona jest przez księży danej parafii. Procesja zatrzymuje się w czterech ważnych dla parafii punktach, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii. Trasa przemarszu jest bogato ozdabiana i m.in. obsypywana sypanymi kwiatami.
Boże Ciało obchodzone jest też przez kościoły starokatolickie, niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej oraz przez wspólnoty prawosławne rytu zachodniego.
Grafika w tle: Procesja Bożego Ciała, rys. Andriolli.