Sprawdź, jak świętuje się Boże Narodzenie w innych krajach. Dowiedz się, jak Grecy odstraszają złośliwe świąteczne krasnoludki, gdzie spożywa się i czym jest małpi ogon oraz w którym kraju Święty Mikołaj znany jest jako płetwonurek?

Australia

Blisko 30 stopni w środku lata to idealna pogoda do spędzenia świąt na plaży. Wiedzą o tym, wszyscy Australijczycy. Tradycyjnie 25 grudnia rodziny wychodzą na plażę i zaczynają wielkie grillowanie. Jedzą, grają, bawią się i pływają w oceanie. Radość jest podwójna, bo święto zbiega się z początkiem wakacji. Święty Mikołaj w Australii przedstawiany jest w stroju płetwonurka, czasem wraz z deską windsurfingowej.

Chiny

W Chinach Boże Narodzenie zaczyna zyskiwać na popularności, jednak przyczyną nie jest wzrost liczby chrześcijan, tylko inspiracja mieszkańców Państwa Środka kulturą i obyczajowością Zachodu. Boże Narodzenie w Chinach to komercyjne święto pozbawione sfery duchowej, spędza się je na zabawie, wyjściach do restauracji, barów i klubów. Odbywają się liczne targi świąteczne. Chińscy chrześcijanie, którzy stanowią mniejszość z Państwie Środka, spędzają święta w sposób zbliżony do europejskiego. Ubierają choinki, przygotowują Wigilię, nie dzieją się jednak opłatkiem. Wierni udają się do działających kościołów i wspólnie się modlą.

Chile

Wigilia w Chile znana jest jako pascha. Odbywa się wtedy kolacja, po której otrzymuje się prezenty od Starego Paschy, który przybywa na saniach, ciągniętych przez lamy. W czasie wieczerzy podaje się indyka, chleb z bakaliami i suszonymi owocami oraz małpi ogon – napój alkoholowy ze skondensowanym mlekiem, kawą, rodzynkami i cynamonem. Pomimo tego, że 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, traktowany jest mniej uroczyście.

Francja

Pierwszego dnia świąt odbywa się uroczysty obiad, w trakcie którego podaje się owoce morza, wątróbkę ze specjalnie tuczonych gęsi, łososia, indyczki nadziewane jadalnymi kasztanami. Bożonarodzeniowym ciastem jest rolada w formie kawałka drewna. Prezenty Francuzi otrzymują 25 grudnia, natomiast dzień później 26 grudnia jest już dniem pracującym.

Grecja

Grecy chętnie spędzają święta poza domem spotykając się z przyjaciółmi. Uroczystą kolację spożywa się późną porą. Głównym daniem jest indyk, faszerowany pikantnym ryżowo-mięsnym nadzieniem. W ramach deseru podaje się ciasteczka z orzechami i miodem oraz białe ciasteczka z cukrem pudrem. Prezenty przynosi Święty Bazyli dwa razy – 26 grudnia oraz 6 stycznia. Grecy kropią krzyżem z gałązką bazylii każde pomieszczenie mieszkania, aby ochronić się przed złośliwymi krasnoludkami, psocącymi w czasie świąt.

Wielka Brytania

Anglicy nie obchodzą Wigilii, spożywają świąteczny posiłek 25 grudnia. Tradycyjnie podaje się pieczonego indyka nadzianego kasztanami, zupę żółwiową oraz christmas pudding, deser sporządzany na bazie bakalii, alkoholu, przyprawy piernikowej oraz skórki pomarańczowej. Prezenty można otwierać dopiero 26 grudnia.