Co roku kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, musi wybrać jeden, spośród blisko sześciu tysięcy kierunków studiów, oferowanych przez ponad czterysta uczelni w całej Polsce. Często to wybór „na lata” – najpierw samego studiowania, następnie aktywności zawodowej. Jak zatem wybrać świadomie i w zgodzie z naszymi zainteresowaniami, pasjami czy talentami?

Z pomocą przychodzą internetowe narzędzia, dzięki którym możemy zbadać  predyspozycje zawodowe i dopasować kierunek studiów do swojego profilu. Przedstawiamy trzy z nich.

1. „Twój potencjał” – internetowe narzędzie do badania predyspozycji zawodowych

„Twój potencjał” to rozbudowany, interaktywny test – całość składa się z 11 etapów, w ramach których odpowiadamy na pytania o nasze dotychczasowe sukcesy, przygotowujemy drzewo osiągnięć”, określamy mocne strony i zastanawiamy się nad otoczeniem w jakim chcielibyśmy pracować. Po zakończeniu odpowiedzi otrzymujemy listę zawód zgodnych z naszym predyspozycjami zawodowymi. W połączonym z serwisem obszernym „Katalogu zawodów”, możemy sprawdzić, jakie studia wybrać, aby zdobyć dany zawód.

Z narzędzia skorzystało już setki uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Opracowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych serwis był ważnym elementem programu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, w ramach którego młodzi ludzie uczyli się jak świadomie planować swoją edukację i karierę.

Zaletą „Twojego potencjału” są pytania, które zachęcają do refleksji nad swoimi potrzebami i możliwościami w kontekście edukacji i pracy. Odpowiadając na nie szczerze, lepiej poznajemy siebie, a ta wiedza jest jednym z najważniejszych czynników przy podejmowaniu decyzji o wyborze studiów.

2. „Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje” – ankieta rekrutacyjna online

Warto również skorzystać z ankiet rekrutacyjnych przygotowanych przez uczelnie jak np. “Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje!”, która została zaprojektowana przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ankieta dedykowana maturzystom ma za zadanie pomóc w wyborze konkretnego kierunku studiów. Służy temu 12 krótkich pytań dotyczących zainteresowań, ulubionych przedmiotów szkolnych oraz charakteru i miejsca wymarzonej pracy. Wolisz planować, koordynować działania zespołu a może pomagać innym? Chcesz prowadzić własną firmę, czy wolisz pracować w urzędzie lub międzynarodowej korporacji? Między innymi nad takimi zagadnieniami zastanowisz się rozwiązując ankietę. Całość zajmuje nie więcej niż kilka minut, a na zakończenie system podpowie Ci jaki kierunek studiów jest najbardziej dopasowany do Twoich predyspozycji. Dodatkowo, szczegółowe wyniki badania otrzymasz mailem.

3. „Wybierz studia” – interaktywna baza uczelni

Wybierając kierunek studiów warto korzystać ze sprawdzonych informacji – właśnie takie informacje znajdziemy w portalu „Wybierz studia” przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do dyspozycji mamy szczegółowe opisy 417 uczelni i zestawienie wszystkich dostępnych w Polsce kierunków studiów – wszystkie pochodzące z oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Dostępne są tutaj również informacje o ocenach kierunków studiów przygotowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Jak korzystać z portalu? Zawarte w nim informacje możemy sprawdzać informację o uczelnia używając kilku kategorii, np. „lokalizacja”, „studia dzienne i zaoczne” czy „rodzaj uczelni” (publiczna, niepubliczna, kościelna). Kategorii „nazwa uczelni” pozwala sprawdzić ofertę poszczególnych uczelni, m.in.: wydziały i kierunki studiów, dane na temat wyników ostatnich rekrutacji, liczby wykładowców i studentów czy wyjazdów w ramach programu Erasmus. Szczególnie przydatne dla maturzystów może być wyszukiwanie przez kategorię przedmiotów zdawanych na maturze – po wskazaniu przedmiotów otrzymujemy listę kierunków studiów na które możemy aplikować.