Zaskroniec zwyczajny to najbardziej pospolity wąż w Polsce. Chociaż jego wygląd może budzić lęk, jest całkowicie niegroźny dla człowieka. Sprawdź, co warto wiedzieć o zaskrońcu!

Zaskrońce można spotkać w całej Europie (prócz Szkocji, Irlandii i północnej części Skandynawii). Występują na obszarach podmokłych, bagnistych, blisko jezior. Zaskroniec uwielbia pływać i nurkować, można go też spotkać nad morzem. Zdarza się, że można je spotkać w przydomowych ogródkach, jednak zazwyczaj unikają ludzi.

Młode wykluwają się z jajek po dwóch miesiącach od złożenia ich przez samicę, mają wtedy długość ok. 15 cm. Dorosłe osobniki żyją w niewoli do 15 lat i osiągają do 1,5 metra w przypadku samic i do 1 metra w przypadku samców.

Zaskrońca można łatwo rozpoznać po żółtych plamkach występujących za jego “skroniami”, dzięki czemu zawdzięcza też swoją polską nazwę. Plamki są otoczone czarnymi obwódkami. Kolor ciała natomiast jest zmienny, przeważnie szarozielony lub brązowy. Brzuch jest białokremowy, pokryty nieregularnymi czarnymi plamami przypominającymi kwadraty. Zaskroniec w obliczu zagrożenia głośno syczy, wydaje nieprzyjemnie pachnącą ciecz lub udaje martwego. Gdy spotkajcie go na swojej drodze, zachowajcie spokój, aby niepotrzebnie go nie straszyć i pamiętajcie, że jest całkowicie niejadowity i niegroźny.